حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه:

از ابتکار عمل منطقه‌ای مقامات عراقی استقبال می‌کنیم

وزیر امور خارجه گفت: از هرگونه ابتکار عمل منطقه‌ای مقامات جمهوری عراق که با مشارکت اهل منطقه باشد استقبال می‌کنیم.

به گزارش روابط عمومی وزارت امور خارجه، وزیر امور خارجه پیش از سفر به بغداد برای شرکت در نشست سران کشورهای همسایه عراق تاکید کرد از هرگونه ابتکار عمل منطقه‌ای مقامات جمهوری عراق که با مشارکت اهل منطقه باشد استقبال می‌کنیم.

وی افزود: ما معتقدیم لازم بود از سوریه نیز به‌عنوان همسایه مهم عراق در این اجلاس دعوت بعمل می‌آمد. البته درخصوص امنیت و توسعه پایدار منطقه با رهبری سوریه در تماس و مشورت هستیم و در مورد اجلاس بغداد و تاکید بر نقش مهم کشورهای منطقه در هرگونه ابتکار منطقه‌ای با دمشق مشورت مستقیم خواهیم داشت.

نشست سران کشورهای همسایه امروز در بغداد، پایتخت عراق، به عنوان بخشی از کوشش‌های «مصطفی الکاظمی» برای بازگرداندن نقش و جایگاه عراق در منطقه برگزار می‌شود.

براساس گزارش‌ها، تاکنون تنها، حضور «امانوئل مکرون»، رئیس‌ جمهوری فرانسه، «عبدالفتاح السیسی»، رئیس‌ جمهوری مصر و «عبدالله دوم»، شاه اردن به عنوان عالی‌ترین مقامات حاضر در اجلاس بغداد قطعی شده است.

دست اندرکاران برگزاری اجلاس بغداد می‌گویند که «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه نیز در اجلاس حاضر خواهد بود اما تاکنون آنکارا این خبر را تایید نهایی نکرده است.

«فواد حسین» وزیر امور خارجه عراق نیز پیشتر در اظهاراتی گفته بود که از کشورهای عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل برای شرکت در اجلاس دعوت به عمل آمده و قرار است در سطح سفیران شرکت کنند.

«بشار اسد» رییس جمهوری سوریه یکی از غایبان بزرگ اجلاس خواهد بود که وزیر خارجه عراق علت عدم دعوت از سوریه در این اجلاس را بحث برانگیز و دارای اختلافی بودن مساله سوریه عنوان کرده است.

فؤاد حسین ادامه داده است که مساله سوریه مساله‌ای دارای اختلاف است و دست ما نیست، ما روابط خوبی با سوریه داریم و هیچ وقت روابط دیپلماتیک خود را با دمشق قطع نکرده ایم.

وی در عین حال تاکید کرد که اجلاس همسایگان عراق روز شنبه ۲۸ اوت برگزار می‌شود و توضیح داد که کشورش پاسخ مثبتی از همه کشورهای دعوت شده دریافت کرده است.

علاوه بر همسایگان عراق (به استثنای رییس جمهوری سوریه)، قطر، امارات و مصر به علاوه اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل و ژاپن نیز به این اجلاس دعوت شده اند. عراق اعلام کرده است که این اجلاس با هدف کاهش تنش در منطقه و توسعه مناسبات اقتصادی و حل اختلافات میان کشورهای همسایه عراق برگزار شده است.

قرار است اجلاس در برگیرنده پاره‌ای نشست‌های حاشیه‌ای بین کشورهای طرف اختلاف باشد.