سیداحسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی:

امضاهای طلایی کاهش خواهد یافت

وزیر امور اقتصاد و دارایی کشور گفت: کاهش و از بین رفتن امضاهای طلایی که جزء نقاط مورد اتکای این مجلس است با تصویب کلیات طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار کاهش پیدا می کند.

سید احسان خاندوزی در نشست علنی امروز (۲۴ شهریورماه) درخصوص کلیات طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار گفت: خوشبختم که اولین موضوع را در صندلی خدمت وزارت امور اقتصادی و دارایی بعد از کسب رأی اعتماد نمایندگان بزرگوار مربوط به موضوعی است که از نقاط افتخارآمیز مجلس یازدهم خواهد بود و این موضع رسمی وزارت اقتصاد درخصوص همین طرح است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت سیزدهم افزود: در سال مانع زدایی از تولید، یکی از پیام های خوش به مردم و فعالان اقتصادی مبتنی بر فرموده رهبر معظم انقلاب با این طرح قابل مخابره از ساختمان بهارستان است و بخش زیادی از فعالان اقتصادی منتظر گشایش و باز کردن قل و زنجیر از پایشان هستند.

وی در ادامه اظهار کرد: در رتبه بندی موانع کسب و کار یا سهولت کسب و کار از ۱۰ شاخص موجود یکی از بدترین شاخص های ارزیابی اقتصاد ایران مربوط به شروع کسب و کار است، متاسفانه رتبه ایران ۱۷۸ کشور دنیا از جهت دشواری شروع فعالیت اقتصادی و کسب مجوزها و مراحل پیچیده ای که دست و پای فعالان اقتصادی را می بندد و هم انگیزه تولید را از فعالان می گیرد و مبدأ فرآیندهای ناسالم و فسادآلود در اقتصاد است.

خاندوزی یادآور شد:  اگر امروز دولت و مجلس با همراهی یکدیگر به دنبال این باشند که تولید اقتصادی را به عنوان یک شاه کلید معرفی کنند، راهکار آن افزایش سرمایه گذاری، رونق تولید و اشتغال در کشور است که خود آن دنباله ای از منافع را به همراه دارد. اگر در استان ها به وفور با مسئله بیکاری مواجه هستیم، علت آن این است که کسی که می خواهد فعالیت اقتصادی انجام دهد، ۶ ماه تا یک سال و حتی تا چند سال باید در فرآیند کسب مجوزها باقی بماند تا فعالیت اقتصادی خود را در بخش کشاورزی، صنعت و خدماتی شروع کند.

این عضو کابینه دولت سیزدهم بیان کرد: متاسفانه در طول ۵ سال گذشته رشد سرمایه گذاری در کشور ما نزدیک به صفر شده که اگر نسبت به قیمت ثابت در نظر بگیریم، نرخ استهلاک بیش از سرمایه گذاری بوده است، لذا نه تنها سرمایه گذاری نشده بلکه اشتغال نیز ایجاد نشده و شاهد رونق تولید نبوده ایم. سرمایه های کشور ما نیز نسبت به ۱۰ سال گذشته کاهش یافته و کیک اقتصاد کوچک شده است.

خاندوزی در توضیح چرایی عدم رونق تولید گفت: نخستین مبدأ آن مربوط به تحریم های خارجی ظالمانه است و مبدأ دوم تحریم های ظالمانه داخلی است که دستگاه های اجرایی چوب لای چرخ تولیدکنندگان گذاشتند. یکی از همین تحریم ها، دیوان سالاری فرسوده و آزاردهنده و میوه نامبارک مجوزهایی است که ملاحظه می کنیم. اژدهایی هفت سر که بسیاری از انحصارها و رانت ها را به وجود آورده و اجازه نمی دهد کسی وارد این حوزه شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان با بیان اینکه کاهش و از بین رفتن امضاهای طلایی که جزء نقاط مورد اتکای این مجلس است با تصویب کلیات طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار کاهش پیدا می کند، افزود: به موجب این طرح تغییر رویکردی که دولت رییسی در مورد تبدیل رویکرد نظارت پیشینی به پسینی دنبال می کند را تحقق می بخشد، همچنین به موجب آن شاهد تدوین ضمانت اجرایی شفافیت اخذ مجوزها، شفافیت و دسترسی به قراردادهای بانکی با شاهد خواهیم بود.