ترامپ: حمله به افغانستان بدترین تصمیم در تاریخ آمریکا بود

رئیس جمهوری سابق آمریکا گفت: رفتن به خاورمیانه تصمیم وحشتناکی بود. می دانم که خانواده بوش خوشحال نخواهند شد اما معتقدم این تصمیم [حمله به افغانستان] بدترین تصمیم در تاریخ کشور ما بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا می‌ گوید تصمیم اشغال افغانستان پس از حملات ۱۱ سپتامبر در سال ۲۰۰۱ «بدترین تصمیمی بود که تاکنون اتخاذ شده است.»

چهل و پنجمین رئیس جمهوری ایالات متحده در حالی این سخنان را در مصاحبه با شبکه «فاکس نیوز» بیان کرد که گروه طالبان از سه روز پیش کنترل کابل، پایتخت افغانستان را به دست گرفته است. دونالد ترامپ در بخش دیگری از سخنانش گفت: «رفتن به خاورمیانه تصمیم وحشتناکی بود. می دانم که خانواده بوش خوشحال نخواهند شد اما معتقدم این تصمیم [حمله به افغانستان] بدترین تصمیم در تاریخ کشور ما بود.»

رئیس جمهوری پیشین آمریکا افزود: «ما خاورمیانه را ویران کردیم، آیا فکر می کنید اکنون بهتر از ۲۰ یا ۲۱ سال پیش شده است؟ خیلی بدتر شده است. تصمیم وحشتناکی بود که برای ما تریلیون ها دلار خرج داشت. مایلم به هر دو طرف ماجرا نگاه کنم. میلیون ها و میلیون ها زندگی! هیچ فرقی هم با وضعی که داشت نکرده است و بدتر هم هست زیرا باید بازسازی اش کنید.»

 

دونالد ترامپ در بخش دیگری از سخنانش از اعضای گروه طالبان به عنوان «جنگجویان خوب» ستایش کرد و با انتقاد از مدیریت خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان گفت: «معتقدم این بزرگترین شرمساری در تاریخ ماست.»

او با اشاره به تصاویر هواپیمای نظامی آمریکا در فرودگاه کابل و دویدن جمعیت به دنبال آن گفت که ایالات متحده «تحقیرآمیزترین دوره» را سپری می کند.

 

اسپر: ترامپ با اصرارش به خروج از افغانستان توافق با طالبان را زیر سوال برد

 

از سوی دیگر مارک اسپر، وزیر دفاع پیشین آمریکا گفت که دونالد ترامپ با اصرارش برای خروج نظامیان ایالات متحده از افغانستان توافق به دست آمده با طالبان را زیر سوال برد. به گفته مارک اسپر رئیس جمهوری سابق آمریکا با اینکه طالبان هنوز به تعهداتش در توافق سال ۲۰۲۰ عمل نکرده بود به دنبال خروج نیروهای کشورش از افغانستان بود.

مارک اسپر پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در آمریکا که جو بایدن در آن پیروز شد از سمت وزارت دفاع استعفاء داد.

توافق آمریکا با گروه طالبان برای خروج از افغانستان در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ به امضای مایک پمپئو، وزیر خارجه دولت او و ملا عبدالغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان رسید. بنا به این توافق نظامیان آمریکا باید تا روز اول مه (۱۱ اردیبهشت) سال جاری از افغانستان خارج می شدند.

جو بایدن که روز ۲۰ ژانویه سال جاری میلادی (اول بهمن ۱۳۹۹) جانشین دونالد ترامپ شد گفته بود که خروج نظامیان آمریکا از افغانستان تا روز ۳۱ اوت (۹ شهوریور) تکمیل می شود.