جلسه رای اعتماد به کابینه دولت سیزدهم آغاز شد / رئیسی: رابطه سببی، نسبی و خانوادگی در انتخاب وزرا نقش نداشته / وضعیت فعلی نتیجه گره زدن اقتصاد به خواست دیگران است

جلسه رای اعتماد به کابینه دولت سیزدهم امروز (30 مردادماه) با حضور رئیس جمهور در صحن علنی مجلس آغاز شد. هم اکنون ابراهیم رئیسی رییس جمهور مشغول سخنرانی در این نشست است.

جلسه رای اعتماد به کابینه دولت سیزدهم دقایقی پیش با حضور رئیس جمهور در صحن علنی مجلس آغاز شد. هم اکنون ابراهیم رئیسی رییس جمهور مشغول سخنرانی در این نشست است.

پیش از او،  قالیباف رئیس مجلس در سخنانی گفت: بیش از ۲۷۰ جلسه در کمیسیون های مختلف مجلس برای شنیدن برنامه‌های وزرای پیشنهادی برگزار شد.

او گفت: نشست‌های تخصصی و چهره به چهره باعث شد حواشی کمترین تاثیر را بر نظر نمایندگان داشته باشد.

ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور هم در سخنان خود گفت: تمامی برنامه‌ها به گونه‌ای تنظیم شده که موجب عدالت و پیشرفت شود.

او گفت: محور دوم تلاش همه جانبه برای مشارکت مردم در اقتصاد و فرهنگ می‌باشد.

ریئسی اظهار کرد: برای ابتکار بسیار خوبی که مجلس شورای اسلامی نسبت به بررسی وضعیت وزیران پیشنهادی کرد، سخنان آنها را در کمیسیون‌های اصلی و فرعی شنید و وقت بسیار خوبی گذاشت، باید صمیمانه از رییس مجلس برادر مجاهدم دکتر قالیباف و هیات رییسه و رییس کمیسیون ها و اعضای آنها تشکر کنم.

وی اضافه کرد: خداوند منان را شکرگذاریم که دل‌های مردم عزیر و صبور ایران را هدایت کرد و توفیق عظیم خدمت و بار سنگین امانت را به بندگانی از دل مردم سپرد تا در آستانه قرن پانزدهم هجری شمسی با تکیه بر اصیل‌ترین شعارهای نهضت خمینی کبیر (ره) و رهنمودهای رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی امانت‌دار اولین دولت گام دوم انقلاب اسلامی در ملک عالم آل محمد (ص) هستیم.

رییس جمهوری گفت: می‌دانیم فرصت خدمت کوتاه است و رنج های مردم بسیار است. این بار امانت جز با هدایت الهی و عنایت اهل بیت (ع) و عزم اراده پولادین برای تحول به سرمنزل مقصود نخواهد رسید و تحول خواهی چز با تکیه بر شعارهای اصیل انقلاب اسلامی و پیروی از رکن رکین ولایت فقیه به ساحل امن عدالت و پیشرفت منتهی نخواهد شد.

وی ادامه داد: اکنون هنگامه حرکتی جهادی، حکیمانه، شجاعانه و مردمی است که با بهره جویی از ظرفیت‌های عظیم فکری و نخبگانی و مشارکتی آحاد ملت، همراهی و همدلی مجلس انقلابی و نمایندگان مردم در چارچوب سند تحول دولت مردمی زمینه ساز تحقق ایران قوی باشد.

مهمترین اظهارات رئیسی به شرح زیر است:

مشکلاتی که دولت با آن مواجه است و ما یک برنامه کوتاه مدت و آنی پیش بینی و مدون کرده ایم.

اولویت اول ما در دولت مهار کرونا و ارتقای وضعیت بهداشتی و واکسیناسیون سراسری است.

بهبود وضعیت اقتصادی و معیشیتی اولویت دوم ماست.

وضعیت فعلی نتیجه گره زدن اقتصاد به خواست دیگران و شرطی شدن آن است.

حل این مسائل به حول و قوه الهی ممکن است و نیازمند برنامه است.

رابطه سببی، نسبی و خانوادگی و یا فشار از ناحیه فرد، حزب و جناحی در انتخاب وزرا نقش نداشته است