از سوی دولت بایدن؛

دارایی‌های مالی افغانستان مسدود شد

آمریکا دارایی‌های افغانستان در ایالات متحده را مسدود کرد و انتقال دلار به افغانستان را به تعلیق درآورد تا طالبان در دسترسی به دارایی‌های مالی افغانستان و مدیریت اقتصاد جدید آن به مشکل بیافتند.

آمریکا دارایی‌های افغانستان را مسدود کرد و انتقال دلار به افغانستان را به تعلیق درآورد تا طالبان در دسترسی به دارایی‌های مالی افغانستان و مدیریت اقتصاد جدید آن به مشکل بیفتد.

دولت بایدن اعلام کرد دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان در نزد بانک‌های آمریکا، شامل فدرال‌رزرو و سایر بانک‌های تجاری این کشور، در دسترس طالبان قرار نخواهند گرفت. همچنین خزانه‌داری آمریکا در فرمانی جداگانه اعلام کرد گام‌هایی برای جلوگیری از دسترسی طالبان به ذخایر ارزی صندوق بین‌المللی پول برداشته شود.

قرار بود هفته آینده ۴۵۰ میلیون دلار از ذخایر ارزی صندوق بین‌المللی پول برای افغانستان آزاد شوند. تحریم دلاری طالبان می‌تواند وضعیت آنها برای اداره اقتصاد افغانستان را بسیار دشوار کند. میزان ذخایر دلاری افغانستان در بانک‌های آمریکا تا هفته گذشته ۹ میلیارد دلار اعلام شده بود و ۷ میلیارد دلار از دارایی‌های افغانستان هم در اختیار فدرال‌رزرو می‌باشد.