واکنش سازمان انرژی اتمی به اظهارات سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰:

شأن کمیسیون اصل ۹۰ فراتر از مرزبندی‌های سیاسی است

سازمان انرژی اتمی شأن کمیسیون اصل۹۰ مجلس را فراتر از مرزبندی‌های سیاسی ارزیابی کرد و از این کمیسیون خواست موارد ادعایی سخنگوی این کمیسیون مبنی بر ترک فعل را کتباً و مشخصاً به سازمان انرژی اتمی ایران منعکس نماید تا مستدلاً و مستنداً و دور از فضاسازی،پاسخهای لازم داده شود.

به گزارش ایلنا، سازمان انرژی اتمی ایران با صدور جوابیه‌ای به  اظهارات اخیر سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی پاسخ داد.

 

در جوابیه سازمان انرژی اتمی آمده است: اقدامات این سازمان بعنوان مجری تکالیف مصرح در قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران، بسیار روشن، شفاف و قابل‌سنجش است. این اقدامات تاکنون بارها به صورت مکتوب و مشروح برای کمیسیون‌های محترم مجلس و از جمله کمیسیون اصل ۹۰ و در جلسات و بازدیدهای متعدد میدانی، ارائه گردیده و بارها از سوی بزرگان مجلس شورای اسلامی از جمله ریاست محترم مجلس (درتاریخ نهم بهمن ماه هزارو سیصدو نودو نه، طی بازدید از مجتمع غنی سازی شهید دکتر علی‌محمدی- فردو و در تاریخ ششم تیر ماه هزار و چهارصد در صحن مجلس) مورد صحه‌گذاری واقع شده‌ است.

 

سازمان انرژی اتمی به منظور روشنگری هر چه بهتر، اعلام می‌نماید، کلیه تکالیف مصرح در قانون اقدام راهبردی را با روحیه جهادی و شرافتمندانه کارکنان و مهندسان خدوم و انقلابی صنعت هسته‌ای به طور کامل اجرا نموده و در بسیاری از موارد حتی فراتر و سریعتر از انتظار مقنن محترم عمل کرده و در این مسیر هماهنگی کامل با مراجع ذیصلاح نظام به ویژه شورایعالی امنیت ملی داشته و کلیه اقدامات خود را به مقامات ذیصلاح متعدداً گزارش نموده است.

 

در ادامه این جوابیه آمده است: در آخرین نشست کمیسون اصل ۹۰ به تاریخ یازدهم مرداد ماه هزار و چهارصد که دقیقاً در آستانه انتقال مسئولیت از دولت قبلی به دولت جدید برگزار شد؛ دکتر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی به همراه مدیران مربوطه، دعوت رئیس کمیسیون اصل نود را اجابت نموده و علیرغم اینکه جلسه کمیسیون ابتدا با حضور تنها ۴ عضو و در ادامه ۳ عضو کمیسیون و بدون حضور سخنگوی کمیسیون مذکور برگزار شده بود، سوالات و ابهامات مطروحه را پاسخ دادند و نهایتاً با جمع‌بندی رئیس کمیسیون -که قاعدتاً باید مضبوط باشد- مقرر شد سوالات و جزئیات به صورت مکتوب برای سازمان انرژی اتمی ارسال تا پاسخ داده شود.

 

سازمان انرژی اتمی در این جوابیه یادآور شد: صرف‌نظر از زمان اصراری جلسه و عدم نصاب یا رسمیت و جمع‌بندی مضبوط آن، سازمان انرژی اتمی ایران با در نظر گرفتن جایگاه رفیع کمیسیون اصل ۹۰ و لزوم پاسخگویی به آن، باور دارد که شأن کمیسیون یاد شده فراتر از مرزبندی‌های سیاسی است و در رسیدگی به موضوعاتی مانند هسته‌ای، همه مصالح و جوانب مختلف آن از جمله ابعاد ملی، بین‌المللی؛ سیاسی و امنیتی را مدّ نظر قرار می‌دهد.

 

در پایان این جوابیه آمده است: بر همین اساس مجدداً و بنابر جمع‌ بندی تازه‌ترین نشست مشترک، انتظار دارد، موارد ادعایی ترک فعل را کتباً و مشخصاً به سازمان انرژی اتمی ایران منعکس نمایند تا مستدلاً و مستنداً و دور از فضاسازی، در راستای مطالبه همیشگی مقام معظم رهبری مبنی بر یک صدایی دولت و مجلس پاسخ‌های لازم داده شود.