عرضه خودروهای سایپا با نوسان رو به پایین قیمت در بازار

براساس ارزیابی صورت گرفته از بازار خودرو می توان گفت روز گذشته (22 شهریورماه) تنها دو خودرو«ساینا» و «تیبا 2» معمولی افت قیمت500 هزار تومانی و یک میلیون تومانی در بازار داشتند.

به گزارش اقتصادنیوز؛ براساس ارزیابی صورت گرفته از بازار خودرو می توان گفت روز گذشته (۲۲ شهریورماه) تنها دو خودرو «ساینا» و «تیبا ۲» معمولی افت قیمت۵۰۰ هزار تومانی و یک میلیون تومانی در بازار داشتند.

نوسان اندک قیمتی محصولات پرتیراژ سایپا در بازار در حالی رقم خورد که طی دو روز گذشته دلار در بازار افت قیمت قابل توجهی داشت و امروز این افت به ۴۰۰ تومان رسید و تصور بر این بود که این امر می تواند بر بازار خودرو اثرگذار باشد، اما برخلاف تصورات بازار خودرو واکنش چندانی نسبت به افت قیمت دلار از خود نشان نداده و مسیر خود را طی کرد. فعالان بازار خودرو بر این نکته تاکید می کنند در صورتی که روند نزولی در بازار دلار تا فردا هم ادامه داشته باشد بازار خودرو هم روند نزولی شدن به خود خواهد گرفت.

یکی دیگر از دلایلی که موجب شد تا قیمت در بازار خودرو سرگردان شود به طرح ساماندهی بازار خودرو باز می گردد. این طرح قرار است فردا در مجلس ارزیابی شود البته این نکته را باید در نظر گرفت که در روزهای اخیر به دفعات این طرح در دستور کار مجلس قرار گرفته، اما هنوز نهایی نشده است. تاخیر در روند تصویب این طرح موجب شده تا به گفته فعالان بازار خودرو خریداران و فروشندگان دست از خرید بکشند و در بازار معامله ای صورت نگیرد و به نوعی بازار در حال حاضر در انتظار به سر می برد.

 

وضعیت محصولات سایپا در بازار

 

از جمله محصولات سایپا که امروز مورد ارزیابی قرار گرفته اند، می‌توان به «شاهین»، «کوییک R »،«کوییک معمولی»، «تیبا صندوقدار»، «تیبا۲» و «ساینا» اشاره کرد.

توجه به روند بازار امروز محصولات سایپا نشان دهنده آن است که امروز «کوییک معمولی» بدون تغییر و با قیمت ۱۷۱ میلیون تومان در بازار عرضه شد و «کوییک R» هم تغییر قیمتی نداشت و در بازار ۱۷۷ میلیون تومانی قیمت خورد.

از سوی دیگر براساس ارزیابی بازار خودرو امروز «تیبا صندوقدار» نیز بر خلاف مدل هاچ بک این خودرو بدون تغییر و با قیمت ۱۴۷ میلیون تومان در بازار عرضه شد. با توجه به رصد بازار خودرو می توان گفت «تیبا ۲» معمولی در بازار افتی یک میلیون تومانی داشت و ۱۵۸ میلیون تومان قیمت گذاری شد. «ساینا» هم امروز افت ۵۰۰ هزار تومانی داشت و با قیمت ۱۵۹ میلیون تومان در بازار عرضه شد.

همچنین با رصد بازار خودرو می‌توان گفت قیمت کارخانه ای شاهین نیز به ۲۹۱ میلیون تومان است. به گفته فعالان بازار خودرو هنوز قیمت بازاری این خودرو مشخص نیست و این افزایش تنها به قیمت کارخانه ای این خودرو باز می گردد. به گفته فعالان بازار خودرو در حال حاضر این خودرو در بازار ۳۵۳ تا ۳۶۰ میلیون تومان قیمت گذاری می شود، اما با توجه به اینکه هنوز سند شاهین در رهن است و بسیاری تمایل به خرید و فروش های متفرقه ندارند نمی توان قیمت قطعی این خودرو را اعلام کرد.