واکنش وزارت خارجه به اتهامات اتحادیه عرب علیه ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: متهم‌کردن ایران از سوی کشورهایی که سابقه مداخله، تنش‌آفرینی، تروریست‌پروری، مزدورپروری و جنگ‌افروزی را دارند، مشکل کشورهای مداخله‌جو و بی اعتنا به مردم را حل نمی‌کند.

به گزارش روابط عمومی وزارت امور خارجه، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه با محکومیت اتهامات سخیف وارده در بیانیه کمیته خودخوانده ۴ جانبه اتحادیه عرب، صدور چنین بیانیه‌هایی را نشان از نبود درک حداقلی کشورهای حاضر در این کمیته از سیر تحولات منطقه‌ای و شرایط کلی حاکم بر مناسبات جمهوری اسلامی ایران و مجموعه کشورهای عربی دانست.

سعید خطیب‌زاده اتهامات تکراری دخالت ایران در امور داخلی دیگران از سوی کشورهایی که سابقه مداخله، تنش آفرینی، تروریست پروری، مزدورپروری و جنگ افروزی به ویژه در یمن و مناطق درگیر غرب آسیا و شمال آفریقا را دارند مردود شمرد و گفت: کنار هم قرار دادن این اجزا برای اتهام به ایران، مشکل کشورهای مداخله جو و بی‌اعتنا به مردم را حل نخواهد کرد.

خطیب‌زاده دغدغه اصلی بانیان چنین بیانیه‌هایی را خدمت آشکار و پنهان به رژیم صهیونیستی خواند و به این ۴ کشور توصیه کرد به جای صدور اینگونه بیانیه‌های فاقد ارزش به جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم ستمدیده فلسطین تمرکز کنند.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی صدور این نوع بیانیه‌ها همزمان با اقدامات برخی از این کشورها برای تحرک بخشی به مناسبات خود با ایران را تناقض‌آمیز خواند و بار دیگر بر موضع همیشگی جمهوری اسلامی ایران در دعوت از همسایگان برای گفتگو و حل سو تفاهمات از طریق مسیرهای دیپلماتیک را مورد تاکید قرار داد.

خطیب زاده درخصوص جزایر سه گانه ایرانی با مردود شمردن بیانیه، تمامی اقدامات ایران را در چارچوب اعمال حاکمیت و تمامیت ارضی کشور دانست و مداخله دیگران در این زمینه را محکوم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه حفظ و تثبیت دستاوردهای هسته‌ای و توانمندی‌های دفاعی جمهوری اسلامی ایران را از جمله سیاست های راهبردی کشور خواند و با یادآوری کارشکنی‌های برخی کشورهای عضو کمیته خودساخته در مسیر حصول توافق هسته‌ای، بر بی‌فایده بودن این بیانیه‌ها در مسیر توسعه صنعت صلح آمیر هسته‌ای کشور تاکید کرد.

نشست کمیته چهارجانبه عربی درخصوص مقابله با ایران روز پنجشنبه به ریاست فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی در مقر اتحادیه عرب در قاهره برگزار شد. در این نشست آنچه دخالت‌های تخریبی ایران در منطقه و حمایت های مالی ایران از حوثی‌های یمن خوانده شد، مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در نشست کمیته چهار جنبه عربی ضدایرانی، در خصوص آخرین تحولات برنامه هسته‌ای ایران و اهمیت ایجاد سازوکار لازم برای بازرسی سریع و فراگیر تمام سایت‌های هسته‌ای رایزنی شد. وزرای چهار کشور عربی همچنین درخصوص آنچه نقض قوانین بین‌المللی و ایجاد بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه از سوی تهران خواندند، گفت وگو کردند.

در این نشست احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب و سامح شکری، وزیر خارجه مصر و عبداللطیف الزیانی، وزیر خارجه بحرین و همچنین خلیفه شاهین المرر، وزیر دولت امارات حضور داشتند.