زرندی مقدم، نایب رئیس هیات مدیره بانک شهر:

پرداخت سودهای نامتعارف از سوی شبکه بانکی از علت های افزایش نقدینگی است

رشد فزاینده نقدینگی یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی است که همواره کشور ما با آن روبه رو بوده است.

به گزارش روابط عمومی بانک شهر، دکتر زرندی مقدم در گفت وگو با رادیو اقتصاد که با محوریت بررسی مدیریت نقدینگی و چرایی افزایش فزاینده آن انجام شد؛ به عنوان کارشناس ارشد اقتصادی به بیان دیدگاه های خود در حوزه چالش های نقدینگی و تبعات آن پرداخت.

نایب رئیس هیات مدیره بانک شهر با اشاره به اینکه رشد فزاینده نقدینگی یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی است که همواره کشور ما با آن روبه رو بوده است، گفت: کسری بودجه دولت ها، پرداخت سودهای نامتعارف از سوی برخی از بانک ها در شبکه بانکی و… را می توان به عنوان مهم ترین علل افزایش نقدینگی معرفی کرد.

وی در این گفت وگو با تبریک هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر؛ با اشاره به اینکه مدیریت رشد فزاینده نقدینگی همواره یکی از کلیدی ترین موضوعات در اقتصاد دنیا و به خصوص در اقتصاد کشور ما بوده است، گفت: ضمن آرزوی موفقیت برای رئیس جمهور منتخب؛ امیدواریم در دولت جدید اقدامات جدی در این حوزه صورت گیرد.

دکتر زرندی مقدم با بیان اینکه متاسفانه هر ۳ سال یکبار نقدینگی در کشور ۲ برابر می شود، تصریح کرد: چالش اصلی این است که در قبال این رشد نقدینگی تولید داخلی رشد نمی کند و یا به عبارت دیگر این نقدینگی به سمت تولید هدایت نمی شود.

وی افزود: حجم نقدینگی باید متناسب با میزان تولید کالا باشد، تا تعادل اقتصاد حاصل شود، در غیر این صورت بدون تردید موجب بروز تورم، رکود و یا تورم رکودی خواهد شد؛ در همین حال باید عنوان کرد، مصرف کننده به دلیل افزایش نقدینگی و عدم تولید، مجبور به تهیه مواد مصرفی با قیمتی بالاتر خواهد بود که این مهم در بلند مدت موجب افزایش سهم هزینه های مصرفی خواهد شد.

این کارشناس ارشد اقتصادی با اشاره به ضرورت مهار نقدینگی در کوتاه و بلند مدت، خاطرنشان کرد: اصلاح و به روزرسانی قوانین پولی – بانکی یکی از ضروریات می باشد که امیدواریم به همت دولت جدید و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی محقق شود.

زرندی مقدم با تاکید بر اینکه سودهای پرداختی از سوی برخی بانک ها در شبکه بانکی را نیز می توان به عنوان یکی از علت های افزایش نقدینگی معرفی کرد، گفت: در حال حاضر اصل یکسان سازی و انضباط بخشی در نظام پولی و بانکی کشور از اهمیت بالایی برخوردار است و متاسفانه طی سال های اخیر شاهد یک عدم هماهنگی در پرداخت سود بین بازار سرمایه و شبکه بانکی بوده ایم.

وی ادامه داد: لازم است نقدینگی در بلند مدت نیز مدیریت شود که بهترین راهکار برای تحقق این مهم تمرکز بر بازار سرمایه و جذب نقدینگی مازاد از طریق این بازار است.

محسن زرندی مقدم در پایان این گفت وگو، نقش تحریم های بین المللی را در افزایش نقدینگی کم اثر ندانست، اما تاکید کرد: بخش کوچکی از مشکلات اقتصادی امروز کشور ما به تحریم ها گره خورده است که البته با اتکاء به توان جوانان، نخبگان و استفاده از ظرفیت های داخلی می توانیم شاهد شکوفایی اقتصاد در کشور باشیم.