کمک ۶۵۰ میلیارد دلاری IMF به اقتصادهای متضرر از کرونا

صندوق بین‌المللی پول ۶۵۰ میلیارد دلار کمک به اقتصادهای آسیب دیده از همه‌گیری اختصاص می‌دهد.

به گزارش ایبنا، صندوق بین المللی پول ۶۵۰ میلیارد دلار کمک به اقتصادهای آسیب دیده از همه گیری اختصاص می دهد. در طول شب گذشته، شورای حکام صندوق بین المللی پول (IMF) بزرگترین تزریق و کمک مالی در تاریخ خود را برای افزایش نقدینگی جهانی و کمک به کشورهای در حال مبارزه با همه گیری، تصویب کرد.

این دارایی ذخیره معروف به حق برداشت ویژه (SDR) در مجموع ۶۵۰ میلیارد دلار (۴۶۸ میلیارد پوند) است و در ۲۳ آگوست زمانی که به کشورهای عضو صندوق بین المللی پول واریز می شود، در دسترس قرار خواهد گرفت.

حدود ۷۰ درصد از آن از به ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان (G۲۰) تعلق می گیرد، اگرچه حدود ۲۷۵ میلیارد دلار برای بازارهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه از جمله کشورهای کم درآمد اختصاص داده شده است. کریستالینا جورجیوا، مدیرعامل صندوق بین المللی پول از این تصمیم تاریخی با وجود بحران بی سابقه ای که به اقتصاد جهانی ضربه زده، استقبال کرد.

تخصیص حق برداشت ویژه به نفع ۱۹۰ کشور عضو خواهد بود، نیاز جهانی بلند مدت به ذخایر را برطرف نموده، اطمینان ایجاد می کند و انعطاف پذیری و ثبات اقتصاد جهانی را تقویت می کند. این به ویژه به آسیب پذیرترین کشورها کمک می کند تا با تاثیر بحران COVID-۱۹ کنار بیایند.