جمعی از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به رئیس بانک مرکزی خواستار شدند؛

ارائه گزارشی درباره نحوه اختصاص تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس بانک مرکزی خواستار ارائه گزارشی درباره نحوه اختصاص تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج شدند.
به گزارش ایسنا، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس بانک مرکزی خواستار ارائه گزارشی درباره نحوه اختصاص تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج شدند.

متن نامه جمعی از نمایندگان به صالح‌آبادی، رئیس بانک مرکزی به شرح زیر است: «همان‌طور که مستحضرید در بند ۲ تبصره ۱۶ قانون بودجه ۱۴۰۰ کلیه بانک‌های عامل موظف به ارائه اطلاعات پرداخت وام ازدواج از جمله تعداد تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج پرداختی و تعداد افراد در نوبت دریافت این تسهیلات به‌صورت عمومی و ماهانه شده‌اند؛ اما با گذشت حدود ۶ ماه از ابلاغ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ هنوز این آمار به مردم و حتی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی ارائه نشده است.

بنابراین مقتضی است در اسرع وقت گزارش جامع و کاملی از پرداخت تسهیلات ازدواج تهیه شود و در اختیار نمایندگان و عموم مردم قرار گیرد.

همچنین در قانون بودجه ۱۴۰۰ بانک‌ها موظف شده‌اند برای ضمانت باید یکی از سه مورد اعتبارسنجی، یا یک ضامن و سفته یا سهم فرد از حساب یارانه‌ هدفمندی ذکرشده در قانون را به‌کار گیرند؛ اما گزارش‌های واصله از متقاضیانی که برای تکمیل مدارک به بانک مراجعه کرده‌اند، بیانگر آن است که بانک‌ها با مانع‌تراشی و درخواست‌های فرای قانون برای ضمانت، برای متقاضیان مشکل ایجاد کرده‌اند.

خواهشمند است اقدام لازم برای رفع این مشکل نیز صورت گیرد.» در همین رابطه محسن دهنوی، عضو هیات‌رئیسه مجلس در مطلبی در صفحه توییتر خود نوشت: «در قانون بودجه۱۴۰۰ تصویب کرده بودیم که وام ازدواج‬ از طریق اعتبارسنجی حساب بانکی یا یک ضامن یا سهم فرد از حساب یارانه داده شود. به‌دلیل عدم همکاری بانک‌ها به رئیس بانک مرکزی نامه‌ نوشتیم. عملکرد بانک‌ها در این‌باره از جمله تعداد و نحوه اعطای این وام‌ها، باید شفاف به مردم گزارش شود.»‬