حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس:

ارز ترجیحی دارو نباید حذف شود

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ آورده که ارز ترجیحی همه دارو‌ها حذف خواهد شد.

حسینعلی شهریاری،رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به تعیین تکلیف ارز دارو در بودجه سالیانه گفت: دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ آورده که ارز ترجیحی همه دارو‌ها حذف خواهد شد.

به گزارش میزان، وی تاکید کرد: البته مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق و صحن مجلس، همه تلاش خود را به کار می‌گیرد تا ارز ترجیحی دارو حذف نشود چرا که با این کار، مردم برای تامین دارو با مشکل مواجه می‌شوند.

رئیس کمیسیون بهداست و درمان مجلس اظهارداشت: بنده اخیراً نامه‌ای به رئیس جمهور و رئیس کمیسیون تلفیق بودجه درباره تبعات حذف ارز ترجیحی دارو نوشتم و تأکید کردم که این کار باعث گرانی دارو می‌شود.

وی ادامه داد: بنده در این نامه تاکید داشتم که حذف ارز ترجیحی دارو از نظر اقتصادی، بدون تردید علاوه بر ایجاد منابع مالی جدید و هدفمند نمودن یارانه ها، از بروز و استمرار پدیده فساد و بطور خاص قاچاق معکوس دارو و نظایرآن جلوگیری می‌نماید. لیکن تحقق این مهم بدون توجه به ابعاد اجتماعی و ایجاد زیر ساخت‌های مورد نیاز، یک اشتباه بزرگ راهبردی خواهد بود.

این نماینده مجلس بیان داشت: همچنین در شرایط فعلی که هنوز ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف نشده است، بسیاری از مردم برای تامین دارو به ویژه داروی بیماری‌های خاص با مشکل روبرو هستند و در صورتی که ارز ترجیحی حذف شود، قطعاً شاهد افزایش شدید قیمت دارو خواهیم بود و بنابراین باید در این تصمیم تجدیدنظر شود تا دارو گران نشود.