ضمیر کابولوف، نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان:

از عدم حضور ایران در مذاکرات افغانستان متاسفیم

نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان گفت: از اینکه ایران در گروه تروییکای گسترش یافته افغانستان حضور ندارد، متاسفیم.

به گزارش ایرنا، کابولوف، نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان روز سه شنبه گفت: در مذاکرات گروه تروییکای گسترش یافته افغانستان، جای خالی نمایندگان جمهوری اسلامی ایران به چشم می خورد.

گروه تروییکای گسترش یافته افغانستان شامل روسیه، چین، آمریکا و پاکستان می شود و تاکنون مذاکراتی را برای حل مسائل افغانستان برگزار کرده است و به گفته کابولوف، قرار است تا پایان این هفته در دوحه پایتخت قطر نشستی را برگزار کند.

به گفته نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان، جمهوری اسلامی ایران و پاکستان مهم ترین و بانفوذترین کشورها در رابطه با حل و فصل بحران افغانستان هستند.

وی افزود: در هنگام تشکیل گروه تروییکای گسترش یافته پیش بینی شد که ایران عضو پنجم این گروه خواهد شد.

کابولوف گفت: اما با توجه به وضع کنونی روابط (تنش ها)  بین ایران و آمریکا، مقامهای ایرانی به دلایل سیاسی و ایدئولوژیکی هنوز برای نشست پشت میز مذاکره با شرکت طرف آمریکایی و حل مسائل آماده نیستند.

رئیس اداره دوم آسیای وزارت خارجه روسیه گفت: در مرحه کنونی مشارکت با ایران، پاکستان، چین و آمریکا برای پیشبرد روند حل و فصل سیاسی افغانستان از نقطه صفر اهمیت بسیار زیاد دارد.

روسیه از مشارکت ایران در مذاکرات صلح افغانستان استقبال کرده است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز ۲۵ تیر ماه اعلام کرد که مسکو مخالف ملحق شدن ایران و هند به فرمت “تروئیکای گسترش یافته” در مورد افغانستان شامل کشورهای روسیه، آمریکا، چین و پاکستان نیست.

لاوروف در گفت و گو با خبرنگاران در تاشکند پایتخت ازبکستان با بیان اینکه  نشست های بین المللی در مورد حل و فصل در افغانستان  در قالب تروئیکای موسوم به گسترش یافته (روسیه، ایالات متحده، چین و پاکستان)   پیگیری خواهد شد؛ گفت: مسکو مخالف ملحق شدن ایران و هند به فرمت “تروئیکای گسترش یافته” در مورد افغانستان نیست.

در هفته‌های اخیر، جنگ داخلی در افغانستان با افزایش حملات گروه طالبان به مناطق تحت کنترل حکومت این کشور تشدید شده و اوضاع این کشور را ناامن‌تر کرده است.

گروه طالبان در زمان حاضر تقریبا همه مناطق مرزی افغانستان و تاجیکستان را تحت کنترل دارد و چندی پیش صدها نفر از نیروهای افغانستانی به تاجیکستان گریختند.

روسیه برای آغاز مذاکرات بین الافغانی برای برقراری سازش ملی در این کشور تلاش می‌کند.