اعلام آمادگی ایران برای کمک و تسهیل در گفتگوها میان طرف‌های افغان / ظریف: جامعه جهانی موضع صریح در حمایت از حل بحران افغانستان اتخاذ کند

وزیر امور خارجه کشورمان عصر امروز با «ژان آرنو» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان که در رأس هیاتی به منظور تبادل نظر با مقامات وزارت امور خارجه به تهران سفر کرده است، دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش مهر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان عصر امروز با «ژان آرنو» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان که در رأس هیاتی به منظور تبادل نظر با مقامات وزارت امور خارجه به تهران سفر کرده است، دیدار و گفتگو کرد.

 

در این دیدار ظریف با اشاره به وضعیت خطیر افغانستان و پیچیدگی رو به تزاید شرایط در این کشور، سیاست‌های نادرست قدرت‌های خارجی را از عوامل مهم وضعیت کنونی افغانستان برشمرد.

 

وزیر امور خارجه کشورمان با اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای کمک و تسهیل در گفتگوها میان طرف‌های افغان به منظور پیشبرد روند صلح درافغانستان، حل مشکل این کشور را تنها از طریق گفتگوهای بین الافغانی دانست و افزود: جامعه جهانی باید موضع صریحی در حمایت از حل و فصل سیاسی بحران در افغانستان و محکومیت خشونت و نتایج آن اتخاذ نماید.

 

در این ملاقات نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان نیز با تاکید بر اهمیت نقش جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورهای منطقه در کمک به روند صلح افغانستان اظهار داشت: هیچ کشور یا گروه محدودی از کشورها به تنهایی قادر به سامان دادن وضعیت جاری افغانستان نبوده و صرفاً همکاری جمعی می‌تواند کاهش شدت اوضاع در افغانستان را به دنبال داشته باشد.

 

وی بر گفتگوهای بین الافغانی به عنوان تنها راه حل برای غلبه بر شرایط فعلی در افغانستان تاکید و مذاکرات خود در تهران را مفید و مهم ارزیابی کرد.