محمدرضا جمشیدی، دبیر کل کانون بانک ها:

بانک‌های خصوصی مشکلی با واگذاری املاک مازاد در بورس کالا ندارند

دبیر کل کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی گفت: بانک‌ها تابع مقررات بانک مرکزی هستند و با واگذاری شرکت‌های مازاد خود به شیوه‌های مختلف مثل بورس کالا مشکلی ندارند.

به گزارش خانه ملت، محمدرضا جمشیدی، دبیر کل کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی با بیان این مطلب، اظهار کرد: برخی از بانک ها شعب مازاد دارند و می توانند آن ها را نیز از طریق بورس کالا به فروش برسانند. بانک‌های خصوصی ۱۱ کارگاه تولیدی را در کل کشور تملیک کرده اند که ۴ فقره از آنها در اختیار صاحبان قبلی است و در آنجا مشغول به کار هستند.

محمدرضا جمشیدی تصریح کرد: صاحبان این کارگاه ها با این هدف مشغول به کار هستند که بتوانند بدهی خود را به بانک ها بپردازند و کارگاه به ایشان اقاله شود. پنج مورد از کارگاه های تولیدی تملیکی هم مربوط به کارخانجاتی است که صاحبان آن تسهیلاتی را از بانک اخذ کرده اند و در جای دیگری وجه مربوطه را هزینه کرده اند.

دبیر کل کانون بانک ها و مؤسسات اعتباری خصوصی در رابطه با دو واحد صنعتی دیگر نیز که به تملیک بانک های خصوصی کشور در آمده، تصریح کرد: یک کارخانه یخ‌سازی و یک مرغداری نیز تملیک شده است که صاحبان آن تمایلی به ادامه کار نداشتند. این آمار به تأیید ستاد تسهیل قانون رفع موانع تولید نیز رسیده است.

به گفته او، بانک ها چشمداشتی به افزایش قیمتی که شامل حال املاک تملیکی شده است ندارند و آماده اند تا پس از اینکه وام گیرنده ها بدهی خود را به بانک ها پرداخت کردند املاک مربوطه را به آنها اقاله کنند.