تقویت ۱۷۰۰ واحدی شاخص کل بورس در آغاز هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۷۱۸ واحدی معادل ۰.۱۲ درصد به یک میلیون و ۴۰۷ هزار و ۷۵۸ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۷ واحدی به ۲۰ هزار و ۲۴۰ واحد رسید.

به گزارش ایبنا، امروز تالار شیشه‌ای، در معاملات اولین روز کاری هفته (شنبه شانزدهم مردادماه ۱۴۰۰)، شاهد روند صعودی شاخص‌های منتخب بود. به گونه‌ای که شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۴۳۰ واحدی معادل ۰.۱۲ درصد به رقم ۳۵۲ هزار و ۷۲۲ واحد رسید.

شاخص کل هم وزن نیز، با رشد ۹۹۴ واحدی معادل ۰.۲۵ درصد، عدد ۴۰۴ هزار و ۲۴۸ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۶۲۸ واحدی به رقم ۲۵۵ هزار و ۴۱۵ واحد رسید.

همچنین شاخص سهام آزاد شناور، ۴۸۱۵ واحد افزایش را رقم زد و به سطح یک میلیون و ۸۳۵ هزار واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با ۱۶۹۷ واحد کاهش به رقم یک میلیون و ۵۷ هزار واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۱۲۶۵۴ واحد افزایش همراه بود و عدد دو میلیون و ۷۵۵ هزار واحد را به نمایش گذاشت.

بر اساس این گزارش، در معاملات امروز بورس تهران، نمادهای معاملاتی فارس، وبملت، وتجارت، وبصادر، خساپا و پاکشو با بیشترین افزایش، تاثیر مثبت در روند صعودی شاخص کل بورس داشتند. در مقابل، نمادهای معاملاتی پارسان، فخوز و فملی، بیشترین تاثیر منفی را در برآورد نماگر کل بورس داشتند.

با پایان فعالیت بازار سرمایه در اولین روز کاری هفته، معامله‌گران بورس ۷ میلیارد و ۸۴۶ میلیون برگه بهادار و سهام را در قالب ۸۸۳ هزار و ۳۷۸ نوبت معامله و به ارزش ۵۹  هزار و ۴۷۰ میلیارد ریال داد و ستد کردند.

در بازار امروز، بیشترین افزایش قیمت متعلق به نماد خلنت(لنت‌ ترمزایران‌) با ۵ درصد رشد و پس از آن، نمادهای کدما، قهکمت، تیپیکو و نمرینو بود. همچنین نماد معاملاتی فپنتا(سپنتا) با ۴.۹۲ درصد، بیشترین کاهش قیمت را داشت و پس از آن نیز، نمادهای غالبر، مداران، غاذر، داسوه و کاما قرار گرفتند.