توانیر: تعرفه‌های جدید برق از اول بهمن‌ماه اجرایی خواهد شد

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران گفت: تعرفه‌های جدید برق از اول بهمن اجرایی خواهد شد و براساس آن مشترکان کم مصرف علاوه بر برخورداری از یارانه‌های قبلی مبالغی هم به عنوان تشویق دریافت خواهند کرد.

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران(توانیر) گفت: تعرفه‌های جدید برق از اول بهمن اجرایی خواهد شد و براساس آن مشترکان کم مصرف علاوه بر برخورداری از یارانه‌های قبلی مبالغی هم به عنوان تشویق دریافت خواهند کرد.

«آرش کردی» روز سه شنبه در نهمین کنفرانس سیرد ایران در محل پژوهشگاه نیرو افزود: هدف گیری اصلی مصوبه جدید هیات دولت در باره اصلاح تعرفه‌های برق اصلاح رفتارهای مصرفی در بخش خانگی است.

وی ادامه داد: مهمترین مبحث در این مصوبه بحث الگوی مصرف و تعمیق آن در ذهن مردم است تا بدانند چگونه باید مصرف کنند و مشمول مشوق‌های در نظر گرفته شوند.

مدیرعامل توانیر خاطرنشان کرد: براساس مصوبه تازه هیات دولت در باره تعرفه‌های برق کسانی که در محدوده الگو مصرف کنند همچنان از یارانه‌ها برخودار خواهند شد و چنانچه بیشتر هم صرفه جویی کنند از مشوق‌هایی که برای اینکار در نظر گرفته شده بهره مند خواهند شد.

کردی گفت: اما مشترکانی که بیش از الگوی تعیین شده مصرف کنند به تدریج از دریافت یارانه برق محروم خواهند شد البته میزان یارانه آنها به طورکلی قطع نخواهد شد.

وی افزود: ۷۵ درصد کل مشترکان در حد الگوی‌های تعیین شده برق مصرف می‌کنند و اینها همچنان از یارانه برخودارند و هیچ تغییری در نحوه محاسبه برق آنها ایجاد نخواهد شد.

مدیرعامل توانیر خاطرنشان ساخت: صنعت برق با هدف مدیریت بار تا قبل از پیک بار تابستان ۱۴۰۱ علاوه بر اصلاح نظام تعرفه‌ای به دنبال ایجاد تحول در بخش اندازه گیری الکتریکی است که بزرگترین معضل صنعت برق است.

کردی ادامه داد: در سال‌های قبل هدف گذاری شده بود تا همه مشترکان مجهز به کنتورهای هوشمند شوند و براین اساس طرح «فهام» حدود ۱۰ سال پیش آغاز شد اما امسال با توجه به محدودیت هایی که در تابستان برای مشترکان ایجاد شد مقرر شده این طرح با سرعت بیشتری انجام شود.

وی افزود: البته در این مرحله و تا قبل از پیک بار تابستان ۱۴۰۱ مقرر است همه مشترکان بزرگ، دیماندی و تجاری مشمول طرح شده تا سال آینده بیش از ۵۰درصد بارشبکه روئیت پذیر و قابل اندازه گیری دقیق شود.

مدیرعامل توانیر گفت: طی ۱۰ سال اجرای طرح تنها حدود ۵۰۰ هزار کنتور هوشمند نصب شده است که پیش بینی می‌شود امسال این میزان به چندین میلیون افزایش یابد و براین اساس هفته گذشته سرنوشت بیش از ۳ میلیون کنتور تعیین تکلیف و مناقصه اجرای آن برگزار شد.

کردی ادامه داد: اجرای این دو حرکت یعنی اصلاح تعرفه‌ها و نصب کنتورهای هوشمند خواهد توانست هدف گذاری وزیر نیرو مبنی بر ۱۰ هزار مگاوات مدیریت مصرف محقق شود.

نهمین کنفرانس  دوروزه سیرد ایران  در پژوهشگاه نیرو از امروز آغاز بکار کرد.