حمله ایران به نفتکش مرسر استریت بدون مجازات نخواهد ماند

وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید اقدام ایران برای حمله به نفتکش اسرائيلی بدون مجازات نخواهد ماند.

به گزارش یوررونیوز، آقای بلینکن در جلسه روز دوشنبه ۹ اوت، شورای امنیت که به این دلیل تشکیل شد، حمله به نفتکش مرسر استریت را «غیرقابل توجیه و بخشی از یک الگوی حملات و رفتارهای تحریک آمیز» خواند.

بلینکن همچنین در ادامه تاکید کرد وظیفه همه ملت‌ها است که مسئولان را پاسخگو نگه دارند و در صورتی که این اتفاق نیفتد احساس عدم مجازات تقویت می‌شود و باعث جسورتر شدن کسانی می‌شود که تمایل دارند نظام دریایی و قوانین حاکم بر آن را نادیده بگیرند.

اشاره آقای بلینکن به حمله پهپادی است که به یک کشتی تجاری وابسته به اسرائيل در دریای عمان انجام شد و منجر به کشته شدن دو خدمه این نفتکش که اهل کشورهای بریتانیا و رومانی بودند، شد.

ایران همواره اتهام نقش داشتن در این حملات را رد کرده و آن‌را «سناریوپردازی اسرائيل» نامیده است.

در ادامه این جلسه که به صورت مجازی برگزار شد آقای بلینکن بدون اینکه اشاره‌ای به جزئیات مجازات مورد نظر علیه ایران داشته باشد، تاکید کرد که این اقدام حتما صورت خواهد پذیرفت.

 

نفتکش مرسر استریت که در مالکیت ژاپن بوده و با پرچم لیبریا تردد می‌کرد متعلق به شرکت زودیاک با مالکیت یک میلیاردر اسرائيلی، بوده است. مقام‌های آمریکایی و بریتانیایی می‌گویند پهپادی که به این کشتی حمله کرده از نوع پهپادهایی است که تنها در ایران ساخته می‌شود.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا هم در این جلسه مسئولیت حمله به نفتکش مرسر استریت را با ایران دانست و افزود: «ما این حمله عمدی، غیرقانونی و هدفمند را محکوم می‌کنیم. این نقض آشکار قوانین بین‌المللی از سوی ایران است. چنین حمله‌ای نه تنها تجارت جهانی، ایمنی حمل و نقل، جان دریانوردان و همچنین محیط دریایی منطقه را تهدید می‌کند، بلکه سیستم مبتنی بر قوانینی که صلح و امنیت مشترک ما به آن وابسته است هم تضعیف می‌کند.»

پیشتر نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائيل ایران را تهدید کرده بود که پاسخ این اقدامش را دریافت خواهد کرد. ایران هم در مقابل به اسرائيل هشدار داده در صورتی که تل آویو دست به اقدام تلافی‌جویانه بزند، ایران «پاسخی سخت» خواهد داد.