خودروهای داخلی گران‌تر از خارجی‌ها نیستند

عضو انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور به بیان دلایل افت کیفیت خودروهای داخلی و مقایسه قیمت آنها با خودروهای خارجی پرداخت.

عضو انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور به بیان دلایل افت کیفیت خودروهای داخلی و مقایسه قیمت آنها با خودروهای خارجی پرداخت.

سیامک مقتدری در خصوص مقایسه قیمت خودروهای داخلی با خودروهای خارجی و اظهاراتی مبنی بر اینکه قیمت خودروهای داخلی بسیار بیشتر از قیمت خودروهای خارجی است، عنوان داشت: عدم مطلوبیت کیفیت خودروهای داخلی قابل انکار نیست و دلایل آن نیز مشخص است. زمانی که تکنولوژی‌های مورد استفاده در تولید خودرو بروزرسانی نشود، نتیجه‌ای جز وضعیت کنونی را نمی‌توان انتظار داشت. عدم بروزرسانی تکنولوژی نیز ناشی از دور افتادن از زنجیره تامین قطعات و خودروسازان بین‌المللی و عملکرد جزیره‌ای است.و خودروهایی به تولید می‌رسد که متعلق به دهه‌های قبل است.

وی افزود: مسائل سیاسی و تحریم‌ها مانع از برقراری ارتباط با خودروسازان جهانی و شبکه زنجیره تامین قطعات خودرو است اما این موضوع که قیمت خودروهای داخلی بالاتر از قیمت خودروهای جهانی است مورد پذیرش نیست. زیرا در بررسی قیمت خودرو، به قیمت بازار رجوع می‌شود و با تبدیل آن به نرخ دلار، گرانی خودروی داخلی را نتیجه‌گیری می‌کنند در حالی که اگر قیمت کارخانه را مبنا قرار دهیم، با تبدیل آن به نرخ دلار این موضوع قابل رد خواهد بود. به عنوان مثال قیمت کارخانه‌ای تیبا اکنون ماکزیمم ۲۰۰ میلیون تومان است و با تبدیل آن به دلار، قیمت نهایی ۵ هزار دلار خواهد بود در حالی که در هیچ نقطه دنیا خودرویی با این قیمت تولید نمی‌شود.

عضو انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا بحث ستاره‌دار کردن کیفی خودروها کمکی به ارتقای کیفیت خودرو می‌کند، خاطرنشان کرد: برخی از شرکت‌ها و موسسات در حوزه ارزیابی کیفی خودروهای تولید داخل فعالیت می‌کنند و از روش‌های ویژه خود تبعیت می‌نمایند اما بازخورد این موضوع علاوه بر اینکه به سود خودروساز است، در آگاه‌سازی مصرف‌کنندگان نسبت به کیفیت خودرو نیز کمک می‌کند.