رشد ۱۸۰ درصدی معاملات بازار مسکن در دیماه ۱۴۰۰

بانک مرکزی از رشد ۱۸۰ درصدی معاملات بازار مسکن طی دیماه ۱۴۰۰ در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته و رشد ۱.۱ درصدی متوسط قیمت مسکن در دیماه خبر داد.

بانک مرکزی از رشد ۱۸۰ درصدی معاملات بازار مسکن طی دیماه ۱۴۰۰ در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته و رشد ۱.۱ درصدی متوسط قیمت مسکن در دیماه خبر داد.

ژمطابق اعلام بانک مرکزی تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران در دی ماه سال ۱۴۰۰، به ۹٫۸ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۰٫۵ و ۱۷۹٫۳ درصد افزایش نشان می دهد.

متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۳۲۹٫۴ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل ۱٫۱ درصد افزایش نشان می دهد.

همچنین این رقم نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۲۰٫۳ درصد افزایش داشته که در مقایسه با رشد نقطه به نقطه دی ماه سال ۱۳۹۹ (معادل ۹۸٫۳ درصد) به مراتب کمتر بوده و حاکی از کند شدن آهنگ رشد قیمت مسکن در سال جاری است.

به گزارش تسنیم، بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در دیماه امسال نشان می‌دهد از مجموع ۹۸۱۶ فقره قرارداد، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۳٫۶ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

سهم مذکور در مقایسه با دیماه سال قبل ۵٫۴ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل سهم واحدهای با قدمت بالا در سایر گروه‌ها شامل ۶ تا ۱۰، ۱۱ تا ۱۵، ۱۶ تا ۲۰ و بیش از ۲۰ سال ساخت افزوده شده است.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق شهر تهران در دیماه ۱۴۰۰ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطه ۵ با سهم ۱۴٫۸ درصدی از کل معاملات بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است.