رشد ۳۵ درصدی قیمت انواع ماهی در یک سال اخیر + جدول

بررسی روند یک‌ساله قیمت انواع ماهی در میادین میوه‌وتره‌بار تهران، در بازه اول پاییز 1399تا اول پاییز 1400، از رشد 35درصدی قیمت انواع ماهی در این مراکز حکایت دارد.

بررسی روند یک‌ساله قیمت انواع ماهی در میادین میوه‌وتره‌بار تهران، در بازه اول پاییز ۱۳۹۹تا اول پاییز ۱۴۰۰، از رشد ۳۵درصدی قیمت انواع ماهی در این مراکز حکایت دارد. طی این مدت در میان انواع آبزیان، قزل‌آلای رنگین‌کمان (زنده) با رشد ۵۰درصدی و قزل‌آلای رنگین‌کمان (صید شده) با رشد ۴۹درصدی، بیشترین افزایش قیمت را در میادین میوه‌وتره‌بار داشتند.

در مقابل، به‌ترتیب ماهی سی‌بریم با رشد ۷درصدی، ماهی تیلاپیا با رشد ۱۵درصدی و ماهی سی‌بس با رشد ۲۱درصدی، کمترین افزایش قیمت را در میادین میوه‌وتره‌بار تجربه کرده‌اند. براساس این گزارش، قزل‌آلای گوشت نارنجی (زنده) با رشد ۴۷٫۵درصدی و قزل‌آلای گوشت نارنجی (صید شده) با رشد ۴۶درصدی در رده‌ها بعدی رشد قیمت قرار گرفتند و در مقابل ماهی آمور با رشد ۲۵درصدی، ماهی سرخوی اصل با رشد ۲۶درصدی و ماهی سارم با رشد ۲۹درصدی، کمترین افزایش قیمت را در میادین میوه‌و‌تره‌بار شاهد بودند. قیمت هر کیلوگرم میگوی مخلوط نیز با ۳۰درصد افزایش از ۸۰هزار تومان در ابتدای پاییز سال گذشته به ۱۱۵هزار تومان در ابتدای پاییز سال‌جاری افزایش یافته است. سوف، قزل‌آلای رنگین‌کمان، سرخو، سنگسر طلایی، شانک، کوتر، قباد، کفشک، گیش مقوا و هامور نیز ماهی‌هایی هستند که با قیمتی بین ۵۰‌تا‌۱۰۰هزار تومان عرضه می‌شوند.

براساس نرخنامه میادین، ماهی شیر خلیج‌فارس با قیمت هر کیلوگرم ۱۱۸‌تا‌۱۳۲‌هزار تومان گران‌ترین ماهی عرضه شده در این مراکز خرید است و راشگو با قیمت ۱۱۰ تا ۱۲۶ هزار تومان در رده بعدی قرار دارد. حلوا سیاه با قیمت ۹۸‌تا‌۱۰۸هزار تومان، شوریده با قیمت هر کیلو ۹۸ تا ۱۰۵ هزار تومان و بچه شیر با قیمت هر کیلو ۹۹ تا ۱۰۹‌هزار تومان دیگر ماهی‌های بالای یکصد هزار تومان میادین هستند.  قیمت ماهی در فروشگاه‌های پروتئینی ۲تا ۴ برابر قیمت میادین است.