رویترز: اشرف غنی با خروج از افغانستان به تاجیکستان رفت

رویترز به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد که اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به تاجیکستان رفت.

به گزارش یورونیوز، نیروهای طالبان پس از آنکه در ۱۰ روز اخیر حملات خود را در مرکز ولایت‌های افغانستان تشدید کردند هم اکنون در دروازه کابل حضور دارند. خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد که اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به تاجیکستان رفت.

از سوی دیگر عبدالستار میرزکوال، سرپرست وزارت داخله افغانستان در یک ویدئو اعلام کرد که «به شهر کابل حمله نمی‌شود و انتقال قدرت به شکل مسالمت آمیز صورت می‌گیرد.»

نیروهای طالبان از حدود ۱۰ روز پیش حملات خود را به مراکز ولایت‌های افغانستان شدت بخشیدند و ابتدا با تصرف زرنج مرکز ولایت نیمروز نخستین مرکز ولایت را تصرف کردند و به سرعت اکثر شهرهای مهم را در اختیار گرفتند.

پنتاگون شب گذشته اعلام کرد که گروه جدیدی از سربازان ایالات متحده به منظور تامین امنیت تخلیه هزاران آمریکایی و افغان وارد کابل شده‌اند. وزارت دفاع آمریکا تاکید کرد که این سربازان به عملیات تخلیه پرسنل دیپلماتیک آمریکا و افغان‌هایی که برای ایالات متحده کار کرده‌اند کمک خواهند کرد.

 

آنتونی بلینکن: کارکنان سفارت آمریکا در کابل در حال انتقال به فرودگاه هستند

 

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت کارمندان سفارت این کشور در کابل در حال انتقال به فرودگاه هستند.
وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه این کشور از طالبان چیزی درخواست نکرده است، گفت: «به طالبان گفته‌ایم اگر برای پرسنل ما یا نیروهایمان در حین انجام عملیات عقب‌نشینی مزاحمتی ایجاد کنند، پاسخی سریع و قاطع در انتظار آنان خواهد بود.»
آقای بلینکن همچنین ماموریت نیروهای آمریکایی در افغانستان را «موفقیت‌آمیز» خواند و هرگونه تشابه میان وقایع امروز با خروج نیروهای آمریکایی از سایگون پایتخت ویتنام را در دهه هفتاد میلادی رد کرد.

حامد کرزی: در کابل می‌مانم

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان در ویدئویی همراه سه دخترش اعلام کرد که در کابل می‌ماند.
وی افزود: «ما آرزو داریم که مسائل کشورمان از طریق صلح و مذاکره برطرف شود.»
وی از نیروهای امنیتی و نیروهای طالبان خواست که در هر کجایی که هستند امنیت جان و مال مردم را نگه دارند.
وی از مردم هم خواست که در خانه‌های خود بمانند. کرزی افزود: «در تلاش است تا با بزرگان طالبان از راه مسالمت، برادری و وطن‌داری و وطن دوستی وارد صحبت شود.»

یک مقام آمریکایی: دیپلمات‌ها از سفارت به فرودگاه کابل منتقل می‌شوند

یک مقام آمریکایی به آسوشیتدپرس گفت که دیپلمات‌های این کشور در افغانستان با ورود طالبان به پایتخت از سفارت به فرودگاه کابل منتقل می‌شوند.
این مقام می‌گوید که بالگردهای نظامی بین ساختمان سفارت و فرودگاه در حال تردد هستند.

پروازهای هواپیمایی «فلای‌دوبی» به کابل متوقف می‌شود

 

سخنگوی خطوط هوایی فلای‌دوبی امارات به رویترز گفت که پروازهایش به کابل را از روز دوشنبه متوقف می‌کند.
وی افزود: «پرواز برگشت از کابل به دوبی روز یکشنبه انجام می‌شود و پس از آن خدمات تا اطلاع بعدی متوقف می‌شود.

سخنگوی طالبان: از غنی می‌خواهیم با ما همکاری کند

سهیل شاهین یکی دیگر از سخنگوهای طالبان به بی‌بی‌سی جهانی گفت که خواهان انتقال مسالمت آمیز قدرت در روزهای آینده هستند.
وی افزود: «مردم فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرند. انتقامی از افرادی که دولت یا نیروهای خارجی کار کرده‌اند وجود ندارد.»
وی تصریح کرد که طالبان می‌خواهند همه سفارتخانه‌ها به کار خود ادامه دهند: «هیچ خطری برای دیپلمات‌ها وجود ندارد. همه باید کارهایی را که در گذشته انجام می‌دادند ادامه دهند.»
سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر از اشرف غنی و دیگر رهبران افغانستان خواست تا با آن‌ها همکاری کنند.
شاهین درباره زنان افغان گفت: «ما به حقوق زنان احترام می‌گذاریم… سیاست ما این است که زنان تحصیل و کار کنند و حجاب داشته باشند.»

دستور غنی به نیروهای امنیتی: امنیت همه شهروندان کابل را تضمین کنید

محمداشرف غنی ، رئیس جمهوری افغانستان روز یکشنبه از نیروهای امنیتی خواست با حفظ نظم و قانون در کابل «امنیت همه شهروندان» را تضمین کنند.
رئیس دولت افغانستان در پیامی ویدیویی گفت:«من به نیروهای امنیتی دستور دادم که امنیت همه شهروندان ما را تضمین کنند. این وظیفه ما است و ما این کار را به بهترین شکل ممکن انجام خواهیم داد. هرکسی که به فکر ایجاد هرج و مرج یا غارت باشد با او برخورد خواهد شد.»

رویترز: علی احمد جلالی احتمالا به عنوان رئیس دولت انتقالی افغانستان معرفی می‌شود

خبرگزاری رویترز به نقل از سه مقام دیپلماتیک خبر داد که علی احمد جلالی، چهره دانشگاهی تحصیل کرده در  آمریکا که پیشتر سمت‌های وزیر داخله و سفیر افغانستان در آلمان را بر عهده داشته به عنوان رئیس دولت انتقالی معرفی می‌شود.
این منابع دیپلماتیک همچنین به رویترز گفته‌اند که هنوز مشخص نیست که آیا طالبان موافقت نهایی خود را با انتصاب آقای جلالی اعلام می‌کنند یا خیر

نشست فوری پارلمان بریتانیا در مورد افغانستان

رسانه های بریتانیا روز یکشنبه گزارش دادند که همزمان با ورود طالبان به کابل، بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور قصد دارد با صدور فراخوانی اعضای پارلمان این کشور از تعطیلات تابستانی نشستی فوری را برگزار کند.
بریتانیا روز پنجشنبه از اعزام ۶۰۰ نیروی نظامی برای کمک به خروج سریع اتباع خود از جمله سفیر و کارکنان سفارت این کشور در کابل از افغانستان خبر داده بود.

طالبان زندان بگرام با ۵ هزار زندانی را در اختیار گرفت

درویش رئوفی، ولسوال بگرام به آسوشیتدپرس گفت که نیروهای نظامی افغانستان در پایگاه هوایی بگرام که محل نگهداری ۵ هزار زندانی است، تسلیم طالبان شدند. در این زندان هم نیروهای طالبان و هم داعش حضور داشتند.
ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز در حساب توییتری خود اعلام کرد که «زندان مهم در فرودگاه بگرام به کنترل طالبان در آمد.»
وی تصریح کرد که زندانیان از زندان خارج و به مکان امن منتقل شدند.

ابراز نگرانی پاپ از خشونت‌ها در افغانستان

‌پاپ فرانسیس روز یکشنبه «نگرانی» خود را در مورد وضعیت افغانستان ابراز داشت و خواستار «گفتگو» برای توقف درگیری‌های جاری در این کشور شد.