آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل:

طالبان برای برسمیت شناخته شدن به تعهداتش عمل کند

دبیرکل سازمان ملل گفت: برای اینکه روزی توسط جامعه جهانی به رسمیت شناخته شوند، آن‌ها باید تعهداتشان را عملی کنند.

به گزارش تسنیم، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل اظهار داشت که به دلیل عدم برسمیت شناختن دولت طالبان توسط کشورهای جهان، جامعه بین‌المللی باید کمک‌ها را از طریق این سازمان به مردم افغانستان برسانند.

وی با اشاره به سفر هیئت‌های ارشد سازمان ملل به افغانستان و دیدار با مقامات طالبان گفت: «ما با طالبان در تماس هستیم؛ اول از همه برای توزیع کمک‌ها بین مردم افغانستان و اینکه به آن‌ها بفهمانیم که برای داشتن همبستگی جامعه جهانی و برای اینکه روزی توسط جامعه جهانی به رسمیت شناخته شوند، آن‌ها باید تعهداتشان را عملی کنند».

گوترش افزود که برخی مسایل از جمله حقوق بشر زنان و دختران، حق کار زنان و حق تحصیل دختران در همه سطوح برای ما بسیار مهم است.

وی خاطرنشان کرد که طالبان باید در این باره با جامعه بین‌المللی همکاری کند و از تبدیل افغانستان به پناهگاه امنی برای تروریسم جلوگیری کند.

دبیرکل سازمان ملل با تاکید بر اینکه تصور حل همه مشکلات افغانستان توسط این نهاد «خواب و خیال» است، ادامه داد: ما هیچ توهمی در این باره نداریم، شرایط افغانستان غیرقابل پیش‌بینی است. اگر کسی امروز بگوید دقیقاً می‌داند افغانستان سه ماه آینده چگونه خواهد بود، فکر می‌کنم این پیش‌بینی فاقد اعتبار است.

گوترش درباره دیدارهای هیئت‌های سازمان ملل با طالبان نیز خاطرنشان کرد: گفت‌وگوها بسیار مثبت بود، اما مسئله دیگر این است که کلیت جنبش طالبان چیست؟ ما شاهد آن بودیم که در مناطق مختلف کشور رفتارهای مختلفی وجود دارد.

وی بار دیگر با تاکید بر غیرقابل پیش‌بینی بودن وضعیت افغانستان گفت: به این دلیل مهم است که ما با طالبان تعامل داشت باشیم. در عین حال هم بخاطر رنج و مکشلات مردم افغانستان باید از آن‌ها حمایت کنیم.