بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت:

قرنطینه هوشمند به زودی در کشور اجرا می شود

وزیر بهداشت اعلام کرد که ظرف چند هفته آینده در قرنطینه تحول ایجاد می‌شود و قرنطینه هوشمند در کشور اجرایی خوهد شد.

به گزارش وبدا، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که ظرف چند هفته آینده در قرنطینه تحول ایجاد می‌شود و قرنطینه هوشمند در کشور اجرایی خوهد شد.

بهرام عین‌اللهی در مراسم تکریم و معارفه سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تسلیت ایام اربعین حسینی و گرامیداشت هفته دفاع مقدس با بیان اینکه برای کنترل بیماری کرونا اقداماتی همچون منع تردد شبانه و منع ورود به شهرها اجرایی شده است، خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده ظرف چند هفته آینده تحولی در بحث قرنطینه ایجاد خواهد شد و قرنطینه عادی به قرنطینه هوشمند تبدیل می‌شود بدین معنا که افرادی که واکسینه می‌شوند، می‌توانند از مزایای واکسیناسیون استفاده ببرند.

وی تصریح کرد: با اجرای این برنامه دیگر نیازی به بسیاری از محدودیت‌ها نیست و هر فردی که واکسینه می‌شود، می‌تواند با اپلیکیشن وزارت بهداشت QR کد را دریافت کند و با ارائه آن می‌تواند بسیاری از کارها را انجام دهد. در مشهد نیز رفتن به هتل، زیارت بارگاه منور رضوی و استفاده از حمل و نقل هوایی برای افرادی که واکسیناسیون شده‌اند در قالب قرنطینه هوشمند ارائه می‌شود.

وزیر بهداشت تاکید کرد: در شرایط حاضر، مردم نیاز به زیارت، فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی و سایر موارد را دارند که با تدوین دستورالعمل‌های مرتبط با قرنطینه هوشمند و ابلاغ آن به سراسر کشور این برنامه اجرایی خواهد شد.

 

به‌زودی جشن پوشش کامل واکسیناسیون در کشور برگزار می‌شود

عین‌اللهی با بیان اینکه بر اساس قول‌های رئیس جمهور و معاون اول ریاست جمهوری، تصور می شد که واکسن به شکل باران وارد کشور شود، در حالی که به شکل سیل گونه واکسن‌ها تامین شد، اظهار کرد: همکاری و کمک های مردم و نیروهای نظامی، انتظامی و هلال احمر برای پوشش گسترده واکسیناسیون در این مدت کم نظیر بوده است و نظیر این همکاری را پس از دوران دفاع مقدس کشور کمتر به خود دیده است و بزودی جشن واکسیناسیون را در کشور خواهیم گرفت. تا کنون بیش از ۵۰ میلیون دز واکسن تزریق شده است. در هفته گذشته هشت میلیون و ۲۰۰ هزار واکسن تزریق شد و این آمار معادل جمعیت کل برخی از کشورهاست که با همت و تلاش گروه‌های مختلف مردمی به اجرا در آمده است.

وی با بیان اینکه هر برنامه ای که متکی به مردم و قدرت مردمی باشد به طور حتم موفق خواهد شد، اظهار کرد: جا دارد از همه گروه های مختلف مردمی که در ساعات مختلف شبانه روز بدون خستگی در امر واکسیناسیون مشارکت داشتند قدردانی نمایم و این امر به ما نشان داد در همه حرکت ها می توان از ظرفیت مردم به شکل مناسبی استفاده کرد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه با بهتر شدن شرایط کرونا، بزودی شاهد حضور زائران خارجی برای زیارت بارگاه منور رضوی خواهیم بود اظهار کرد: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا، هر فردی که وارد کشور می شود علاوه بر PCR منفی باید در برابر بیماری کرونا واکسینه شده باشد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در موج پنجم کرونا مشهد مقدس گرفتار موجی سهمگین شد که با مدیریت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، استانداری خراسان رضوی و سایر نهادها و سازمان ها به شکل مناسبی کنترل شد.

عین‌اللهی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشگاهی عمیق، ریشه دار و با هویت و با قدمت تاریخی است و با حرکت های بسیار خوبی که در علم و دانش داشته است همیشه به عنوان یک دانشگاه کشوری به این دانشگاه نگریسته شده است تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از اساتید این دانشگاه از اساتید کشوری هستند و در بسیاری از برنامه های وزارت بهداشت از این اساتید استفاده می شود.

وی با اشاره به آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰ -۱۴۰۱ اظهار کرد: کرونا نقاط ضعف و قوت زیادی داشت، نقطه قوت آن فعالیت های مجازی و آشنایی با فعالیت های این حوزه بود اما نقطه ضعف، آسیب به آموزش چهره به چهره بود که هیچ چیزی نمی تواند جایگزین آن شود بنابراین صدمات زیادی به آموزش پزشکی کشور وارد شدکه باید به سرعت جبران شود.

وزیر بهداشت با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد یک قله است و از نظر فرهنگی نیز باید یک دانشگاه قله باشد اظهار کرد: در واقع فرهنگ، موتور محرکه، حرکت و پیشرفت است و به طور حتم با گسترش برنامه های فرهنگی، تلاش های علمی و آموزشی هم بیشتر می شود.

عین‌اللهی با تاکید بر اینکه قرارگاه جهاد سلامت در بهداشت است و مهمترین ماموریتی که برای دانشگاه علوم پزشکی مشهد در نظر می گیریم فقط ساختن بیمارستان و ساختمان نیست بلکه نرم افزارهای مرتبط با سلامت است اظهار کرد: امروزه کرونا به ما نشان داد که هر چه در بهداشت سرمایه گذاری کنیم این سرمایه گذاری نسبت به درمان اثر بخشی بیشتری خواهد داشت ،بنابراین باید حرکت های جدی در این بخش انجام گیرد. در این دانشگاه تمامی اساتید، متدین، متعهد و دانشمند هستند و یکی از سخت ترین انتخاب ها، برای پست ریاست در دانشگاه بود. به طور حتم با کار تیمی، هماهنگی و همکاری تمامی اساتید در جهت پیشبرد اهداف دانشگاه تلاش خواهد شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان از تلاش های دکتر سید محمد حسین بحرینی قدردانی و برای دکتر محمد علی کیانی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد آرزوی موفقیت کرد و از تمامی سازمان ها و نهادهای استان خواست همانند گذشته در پیشبرد اهداف، این دانشگاه را حمایت و یاری کنند.