حمیدرضا رستگار، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد:

قیمت آهن نسبت به دو سال گذشته ۲ برابر شده است

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد گفت: قیمت‌ آهن نسبت به سال قبل ۲ برابر شده است و همچنین نسبت به بهار ۵ هزار تومان گران شده است. آهن در بهار ۱۳ هزار تومان بود در حالی که هم اکنون به ۱۸ هزار تومان رسیده است.

به گزارش مهر، حمیدرضا رستگار، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد در مورد وضعیت بازار آهن و فولاد، اظهار داشت: تولید آهن و فولاد در کشور به اندازه مکفی انجام می‌شود و نیازی به واردات نداریم و بازارِ صادرات خوبی هم داریم.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران با بیا اینکه اگر به اندازه صادر شود، تولید داخلی کفاف مصرف داخل را می‌دهد، افزود: با توجه به حجم تولیدی که می‌شود نباید در بازار کمبود داشته باشیم اما متأسفانه این اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: اینکه می‌گویند قطعی برق عامل کمبود است چندان منطقی نیست؛ حدود دو ماه است که مشکل قطعی برق داریم، تولیدات قبلی چه شده‌اند؟ اگر قرار است کاهش عرضه به دلیل قطعی برق داشته باشیم این موضوع باید خود را در ماه‌های آینده نشان می‌داد نه بلافاصله پس از قطعی برق.

رستگار گفت: عدم هماهنگی بین زنجیره‌های تولید و توزیع و مصرف موجب کمبود و غیرواقعی شدن قیمت‌ها شده است.

وی تصریح کرد: قیمت باید بر اساس نرخ ریالی باشد؛ آهن و فولاد در داخل کشور و با نرخ‌های ریالی تولید می‌شوند. از سویی دیگر نیز تولیدکنندگان از سوبسیدهای زیاد، منابع ملی و حمایت‌های دولتی برخوردار هستند، با این حال به‌جای اینکه نرخ این محصولات متعادل باشد، بر اساس نرخ جهانی تعیین می‌شوند.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران افزود: وضعیت قیمت‌ها به شکلی شده که در ماه‌های قبل حتی شاهد پیشی گرفتن قیمت‌های داخلی از بازار جهانی هم بودیم. در واقع قیمت‌های جهانی از تولیدات داخلی ارزان‌تر بود.

رستگار گفت: قیمت‌ها نسبت به سال قبل ۲ برابر شده است و همچنین نسبت به بهار ۵ هزار تومان گران شده است. آهن در بهار ۱۳ هزار تومان بود در حالی که هم اکنون به ۱۸ هزار تومان رسیده است.

وی تصریح کرد: عدم ساماندهی نظام توزیع، موجب ایجاد رانت و ویژه‌خورای در حوزه آهن و فولاد شده است. ویژه‌خواران نظام توزیع را در دست گرفته‌اند و بیشترین سود را می‌برند کما اینکه مالیاتی هم نمی‌دهند و هزینه‌ای را هم متقبل نمی‌شوند. بهم‌ریختگی بازار به حدی است که به‌جای توزیع‌کننده، تولیدکننده رأسا اقدام به توزیع کالا می‌کند.

رستگار افزود: در حوزه توزیع شاهد دخالت‌های غیرمتعارف و غیرقانونی هستیم. دولت جدید باید در این بخش برنامه‌ریزی دقیقی کند تا بازار به تعادل برسد.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران گفت: آهن و فولاد تقریباً در تمامی صنایع مورد استفاده هستند و وقتی ثبات نباشد، بازار تبدیل به مسابقه‌ای جهت گرانی‌های بیشتر می‌شود. همچنین ساخت و ساز نیز به مشکل می‌خورد.

وی تصریح کرد: نحوه توزیع آهن و فولاد باید اصلاح شود؛ کسانی باید توزیع کنند که مجوز توزیع و جواز کسب داشته باشند. کارخانه و شرکت مسئول توزیع نیستند اما در حال حاضر در بازار و فضای مجازی قیمت‌سازی می‌کنند.

رستگار گفت: دولت جدید و دستگاه‌های نظارتی باید به این حوزه ورود کنند و نظام تولید تا مصرف را ضابطه مند کنند.