ممنوعیت معاملات ارزهای رمزنگاری شده در چین

سازمان های نظارتی مستقر در پکن برای نخستین بار نیروها را برای اجرای ممنوعیت همه فعالیت های بازار رمزارز در این کشور بسیج کرده اند.

به گزارش  رویترز، نهادهای عالی رتبه نظارتی در چین با ممنوعیت همه معاملات ارزهای رمزنگاری شده و هر گونه استخراج این ارزها، ضربه دیگری به بازار بیت کوین و دیگر رمزارزها وارد کردند.

ده سازمان نظارتی از جمله بانک مرکزی چین و تنظیم کننده های بانکی، اوراق بهادار و ارز، متعهد شدند با هم همکاری کنند تا فعالیت های غیرقانونی مربوط به ارزهای رمزنگاری شده را ریشه کن کنند. این اولین باری است که سازمان های نظارتی مستقر در پکن نیروها را برای اجرای ممنوعیت همه فعالیت های بازار رمزارز در این کشور بسیج کرده اند.

جورج زاریا مدیرعامل صرافی ارز دیجیتال Bequant در لندن در این باره گفت: چین با اعلامیه های بسیار قاطع و تعقیب قضایی معامله گران ارز دیجیتال و یا گاهی با سکوت کامل خبری در افراط و تفریط در این زمینه مشهور است. چین از گسترش بازار ارزهای رمزنگاری شده حمایت نخواهد کرد. چرا که این امر برخلاف سیاست های این کشور برای تشدید کنترل جریان سرمایه و شرکت های فناوری بزرگ است.

بانک مرکزی چین (PBOC) اعلام کرد: ارزهای رمزپایه نباید مانند ارزهای سنتی در گردش باشند و صرافی های خارجی از ارائه خدمات به سرمایه گذاران در این کشور از طریق اینترنت منع شده اند و از این طریق صرافی هایی مانند Coinbase و Binance از فعالیت در این کشور محروم هستند. همچنین موسسات مالی، شرکت های پرداخت و شرکت های اینترنتی از تسهیل تجارت ارزهای رمزنگاری شده در این کشور منع شده اند.

قیمت بیت کوین بزرگترین ارز رمزنگاری شده جهان در واکنش به این خبر بیش از ۶ درصد کاهش یافت و به ۴۲۲۱۶ دلار رسید در حالی که قبلاً حدود یک درصد کاهش یافته بود. قیمت سکه های کوچکتر نیز که معمولاً مانند بیت کوین همزمان نوسان می کنند، سقوط کردند. قیمت اتر ۱۰ درصد و ریپل نیز به میزان مشابهی کاهش یافت.