موافقت با واردات ۵۰ ‌هزار دستگاه خودروی سواری

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: بر اساس این مصوبه، با واردات ۵۰‌هزار دستگاه خودروی سواری نیز موافقت شده و طرح ساماندهی صنعت خودرو نیز جهت بررسی بیشتر به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح ساماندهی صنعت خودرو جهت بررسی بیشتر به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده گفت: دولت راهی جز تصویب این طرح نخواهد داشت، ضمن اینکه یکی از راه‌‌‌های جبران وضعیت کسری بودجه دولت، عوارض و حقوق گمرکی اخذ شده از واردات خودروهای خارجی است.

اردشیر مطهری نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به افت کیفی تولیدات خودروسازان داخلی در سال‌های گذشته، به بی‌توجهی خودروسازان به اعتراضات مردم و خسارت‌های جانی و مالی وارده به آنها اشاره و بیان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اخیر خود با جمعی از تولیدکنندگان و فعالان صنعتی با این جمله که «کیفیت خودروهای داخلی خوب نیست و حق با مردم است» اعتراض‌های مردم را مورد تایید قرار دادند که لازم است مسوولان صنعت خودرو در همه سال‌های گذشته در مقابل خداوند متعال، وجدان خود، قانون و مردم پاسخگو باشند. وی با اشاره به افزایش قیمت خودرو پس از خروج آمریکا از برجام و بسته شدن مسیر واردات خودرو و معامله خودروهای خارجی با قیمت نجومی گفت: اکنون که واردات خودرو ممنوع است، از طریق کانال‌‌‌های غیر‌رسمی خودروی خارجی با چند برابر قیمت وارد می‌شود؛ به طوری که قیمت آن برای مصرف‌کننده چند برابر قیمت واقعی است.

 

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، تصویب طرح آزادسازی مشروط واردات خودروی خارجی را اقدامی در جهت برون‌رفت از این وضعیت قلمداد کرد و گفت: مجلس شورای اسلامی طرح آزادسازی مشروط واردات خودروی خارجی را به تصویب رساند که بازار خودروهای داخلی و خارجی به آن واکنش مثبت نشان داد و قیمت‌ها ریزش نسبتا خوبی را تجربه کردند. در بازار خودروهای داخلی قیمت‌ها بین ۲ تا ۷‌میلیون و در بازار خودروهای خارجی قیمت‌ها گاهی تا ۱۰۰‌میلیون تومان کاهش یافت، اما با مخالفت شورای نگهبان با این طرح، این روند کاهشی ادامه نیافت. مطهری از کاهش ۲۰ تا ۳۰‌درصدی قیمت خودرو در صورت آزادسازی واردات خودرو سخن گفت و افزود: به طور قطع تاثیر آزادسازی واردات خودرو بر بازار تنها بر خودروهای خارجی نخواهد بود. چنانچه در سال ۹۷ با اجرای ممنوعیت واردات خودرو قیمت خودروهای داخلی همپای خودروهای خارجی تغییر کرد که در شرایط کنونی هم این مساله صادق است.  وی با اشاره به تصویب واردات خودرو در کمیسیون مجلس از واردات ماشین‌آلات سنگین معادن و راه‌سازی، تریلی، کامیون و اتوبوس در سال آینده خبر داد و اظهار کرد: بر اساس این مصوبه، با واردات ۵۰‌هزار دستگاه خودروی سواری نیز موافقت شده و طرح ساماندهی صنعت خودرو نیز جهت بررسی بیشتر به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد.

 

نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس یازدهم افزود: دولت راهی جز تصویب این طرح نخواهد داشت، ضمن اینکه یکی از راه‌‌‌های جبران وضعیت کسری بودجه دولت، عوارض و حقوق گمرکی اخذ شده از واردات خودروهای خارجی است.  مطهری در خصوص رویکرد دولت و مجلس نسبت به خودروسازی گفت: در برخورد با وضعیت نگران‌کننده‌ای که در خصوص واردات خودرو در صنعت خودرو به وجود آمده دو سناریو می‌توان در پیش گرفت؛ سناریوی اول اینکه صنعت مذکور دارای مزیت نسبی است که در این حالت نباید نگران واردات خودرو و تاثیر آن بر اشتغال بود و سناریوی دوم این است که صنعت مذکور دارای مزیت نسبی در کشور نیست و در این حالت قطعا این نگرانی وجود دارد، زیرا صنعتی که در یک کشور مزیت نسبی ندارد قطعا باید کوچک شود.