نباید با قوه قهریه با صادرکنندگان برخورد کرد / گشایش LC در بانک‌های کشورهای هدف صادراتی ایران

رئیس کل سازمان توسعه تجارت گفت: با طرح جرم انگاری عدم بازگشت ارز صادراتی مخالف هستیم و مخالفت خود را نیز به مجلس اعلام کرده‌ایم.  

علیرضا پیمان پاک در نشست خبری خود با خبرنگاران در مورد طرح مجلس تحت عنوان «جرم‌انگاری عدم بازگشت ارز صادراتی» که به تازگی مورد انتقاد صادرکنندگان قرار گرفته و نسبت به اصلاح مدت زمان آن درخواستی به رئیس مجلس ارائه شده است، گفت: ما با این طرح مخالفیم و مخالفت خود را نیز به مجلس اعلام کرده‌ایم و بدنه کارشناسی مجلس نیز با این طرح مخالفت کرده‌اند چرا که با قوه قهریه نمی‌توان با صادرکننده رفتار کرد.

وی تصریح کرد: این طرح با آئین‌نامه دولت در مورد تسهیل صادرات هم در تضاد است. پیمان پاک ادامه داد: در دولت قبلی به دلیل سیاست‌های اشباه، نه تنها صادرات کاهش یافت بلکه صادرکننده نیز تبدیل به مجرم شده بود که ما باید این رویه‌ها را اصلاح کنیم.

دو مسیر صادراتی جایگزین جمهوری آذربایجان 

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: با توجه به مشکلاتی که برای انتقال کالا از مسیر جمهوری آذربایجان وجود آمده است، دو مسیر جایگزین که یکی مسیر ارمنستان و دیگری یک مسیر دریایی است، در دستور کار قرار دارد

پیمان‌پاک با اشاره به تحولات اخیر منطقه و چالش‌های پیش‌ روی صادرات گفت:‌ رویکرد ما تعامل با بازیگران عرصه تجارت خارجی کشور است و با توجه به اینکه رئیس‌جمهور برنامه‌ای را به طور کلان درباره تجارت با کشورهای همسایه و همسو اعلام کرده است بنابراین برای افزایش صادرات این برنامه به رونق تولید گره می‌خورد.

وی افزود: با توجه به اینکه همیشه از مسیر جمهوری آذربایجان برای عبور کالاهای صادراتی به خصوص در فصل سرد سال مشکل داشته‌ایم و این مشکلات در ایام سرد سال دو برابر می‌شود لذا با توجه به چالش‌های سیاسی اخیر مسیرهای جایگزین برای جمهوری آذربایجان را فعال خواهیم کرد که یکی از این مسیرها مسیر ارمنستان است. این مسیر تا یک ماه آینده تکمیل خواهد شد و دولت ارمنستان نیز همکاری خواهد کرد تا کامیون‌های ما از مسیر ارمنستان و گرجستان کالاهای صادراتی خود را به روسیه برسانند. مسیر دیگر که در سازمان توسعه تجارت مورد بررسی قرار دارد، مسیر دریایی است و در صورت تحقق آن، کمک بسیار خوبی به صادرات محصولات کشاورزی به روسیه و حوزه CIS انجام خواهد شد.

معاون وزیر صمت تصریح کرد: ‌همچنین با بانک‌های محلی کشورهای هدف که مورد تایید کشورهای هدف صادراتی ما هستند کار خواهیم کرد که از این طریق ال‌سی بر مبنای ارز کشور مقصد باز می‌شود.  در واقع بهره‌گیری از شبکه بانکی محلی که مورد تایید بانک‌های مرکزی کشورهای هدف باشد در دستور کار قرار دارد.

پیمان‌پاک با اشاره به رویکرد جدید در سازمان توسعه تجارت اظهار کرد: تدوین برنامه‌ای را برای توسعه صادرات آغاز کرده‌ایم که در کنار آن باید به مسائل لجستیک، سیاسی و بحث بازار نیز پرداخته شود. در این برنامه هدف ما صادرات عمده به کشورهای همسایه و همچنین کشورهایی مانند هند، چین و حتی کشورهای آفریقایی است که برای این منظور کریدورهای تجاری خاصی تعریف کرده‌ایم.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به تدوین کریدورهای تجاری گفت:‌ یکی از کریدورهای تجاری ما کریدور تجاری با کشور روسیه است که در آن به طور کامل کالاهای وارداتی به این کشور و همچنین ظرفیت ما در صادرات به این کشور شناسایی شده است که ببینیم بر اساس این برنامه، چه کالاهایی را می‌توانیم به روسیه صادر کنیم.

وی افزود: بر این اساس در سازمان توسعه تجارت برنامه‌ای در حال تدوین است که در افق ۱۴۰۴ چه حجم از صادرات به کشورهای مختلف از جمله روسیه صادر خواهد شد و در کنار آن به الزامات مختلف از جمله بانکی، گمرکی، توسعه بازار و همچنین قراردادهای تجاری پرداخته خواهد شد لذا در برنامه‌های فوق مشخص خواهد شد که اولویت ما صادرات به چه کشورهایی است و همچنین الزامات صادراتی به این کشورها چه خواهد بود.

حمایت از شرکت‌های مدیریت زنجیره تامین  

وی با اشاره به حمایت از شرکت‌های توسعه صادرات و شرکت‌های مدیریت زنجیره تامین گفت: با کمک شرکت‌های مدیریت زنجیره تامین تلاش داریم هم هدفگذاری صادرات ۳۵میلیارد دلاری محقق شده و هم نقدینگی نهادهای پولی و مالی به سمت زنجیره تامین و تولید برای صادرات هدایت شود.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: توسعه زنجیره‌های بین‌المللی یکی دیگر از برنامه‌های سازمان توسعه تجارت ایران و وزارت صمت برای توسعه تجارت خارجی و دستیابی به اهداف صادراتی است که اقداماتی از جمله تهاتر و واردات در مقابل صادرات را از این طریق پیگیری خواهیم کرد.

پیمان‌پاک در پایان با اشاره به تعریف ۱۴ پروژه زیرساختی برای توسعه صادرات گفت: مدیریت و هدفمند کردن رویدادهای تجاری در قالب نمایشگاه، اصلاح ساختار سازمان توسعه تجارت ایران، توسعه ظرفیت‌های رایزنان بازرگانی و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، دائمی کردن موافقت‌نامه‌های تجاری، تامین مالی فعالیت‌های صادراتی و زنجیره‌های تامین مالی، پشتیبانی و احیای مسیرهای لجستیک، فعال‌سازی خطوط حمل و نقل هوایی، حل چالش‌های ارزی و قوانین و مقررات حوزه صادرات، تقویت صندوق ضمانت صادرات و بیمه‌های اتکایی، ارتقای نشان‌های تجاری و توان و مهارت صادرکنندگان، توسعه مراکز تجاری و بازارچه‌های مرزی با کشورهای هدف از جمله این پروژه‌ها محسوب می شود.

رشد ۴۶ درصدی صادرات به کشورهای حوزه اوراسیا

همچنین در این نشست، فرهاد نوری معاون سازمان توسعه تجارت در امور توسعه کالا و صادرات خدمات با بیان اینکه رشد صادرات در ۶ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته را تجربه کرده‌ایم، گفت: بر این اساس در صادرات به کشورهای حوزه اوراسیا ۴۶ درصد رشد را شاهد بودیم.

وی گفت:‌ از ابتدای فروردین تا انتهای شهریور سال جاری ۲۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار صادرات به کشورهای مختلف داشته‌ایم و ارزش واردات کالا به کشورمان طی بازه زمانی یاد شده ۲۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بوده است.

نوری افزود: در ۶ ماه گذشته اتفاقات خوبی در حوزه تجارت کشور رخ داده به طوری که صادرات ۶۱.۴ درصد افزایش و واردات نیز ۳۴ درصد رشد داشته که ۸۵ درصد از واردات را کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای و مواد اولیه کارخانجات و ماشین‌آلات تشکیل داده‌اند.

معاون سازمان توسعه تجارت در امور توسعه کالا و صادرات خدمات بیان داشت:‌تراز تجاری کشور که تفاضل واردات و صادرات است نیز در ۶ ماهه ابتدایی امسال ۶۱ درصد بهبود یافته است.

نوری اظهار کرد: ۸۵ درصد از صادرات کشور به کشورهای همسایه و هند و چین است و صادرات ما در ۶ ماه ابتدایی امسال به قاره آفریقا از جمله کشور غنا رشد داشته است. همچنین صادرات ایران در ۶ ماهه ابتدایی امسال به کشورهای آسیای میانه از جمله ازبکستان و ترکمنستان به برخی از کشورهای اروپایی از جمله آلمان و شرق دور آسیا از جمله تایلند و اندونزی و همچنین کشور ترکیه رشد داشته است.

معاون سازمان توسعه تجارت همچنین درباره افزایش آمار صادراتی تصریح کرد: در شهریور امسال نیز نسبت به مرداد با رشد صادراتی مواجه بوده‌ایم.

نوری در رابطه با انتخاب صادرکنندگان نمونه اظهار کرد: ۵۰۰ بنگاه صادراتی در انتخاب صادرکننده نمونه ملی کشور شرکت کرده‌اند که این صادرکنندگان در ۶۱ گروه کالایی تقسیم‌بندی شده‌اند. یکی از فاکتورهای ما در دولت سیزدهم برای انتخاب صادرکنندگان نمونه همت و تلاش صادرکننده بوده است و این موضوع برای ما ارزش ویژه‌ای داشته است همچنین به موضوع مصرف انرژی و محدودیت‌های منابع آبی نیز در انتخاب صادرکننده نمونه توجه شده است. معاون توسعه صادرات سازمان توسعه تجارت از رشد ۶۱.۴ درصدی صادرات و افزایش۳۶ درصدی واردات در شش ماهه امسال خبر داد و گفت: تراز تجاری ایران در ۶ ماهه نخست سال جاری ۶۱ درصد بهبود یافته است.