نخستین خودروی ایرانی دارای امکانات هدایت پذیری

معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصول ایران خودرو گفت: برای نخستین بار است که خودروی داخلی به مجموعه قابلیت ها و امکانات هدایت پذیری از جمله سامانه های ESC،TCS ، HSA مجهز شده است.

معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصول ایران خودرو، با بیان این‌که برای نخستین بار است که خودروی داخلی به مجموعه قابلیت ها و امکانات هدایت پذیری از جمله سامانه های ESC،TCS ، HSA مجهز شده، گفت: علاوه بر استحکام بدنه که در آزمون‌ها نتایج خوبی کسب کرده، برای اولین بار است که تست محافظت از عابر پیاده در تصادفات بر روی هر دو نسخه دستی و اتوماتیک تارا انجام شده و از قابلیت‌های این محصول به شمار می‌رود.

به گزارش ایکوپرس، علی رحیمی با اشاره به تحویل خودروی تارا با گیربکس اتوماتیک در پاییز امسال، عنوان کرد: در حال حاضر فرآیندهای دقیق کیفی این خودرو طی می شود. موضوعات مربوط به کالیبراسیون موتور با گیربکس شش سرعته نیز نهایی شده و آزمون‌های صحه‌گذاری، مصرف سوخت و آلایندگی را طی می‌کند تا به زودی با تکمیل تمامی فرآیندهای کیفی، خودرو به مشتریان تحویل داده شود.

وی با اشاره به این‌که در مقایسه با گیربکس دستی، ویژگی‌های متعددی به گیربکس اتوماتیک افزوده شده، بیان کرد: گیربکس تارا اتوماتیک شش سرعته بوده و یکی از انواع گیربکس‌های مناسبی است که بر روی خودروی دنا پلاس توربو نیز قرار گرفته است.

معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصول ایران خودرو با اشاره به دیگر امکاناتی که تارا اتوماتیک به آن‌ها تجهیز شده، اظهار کرد: دوربین دید عقب، رینگ ۱۶ اینچ آلومینیومی و نیز قابلیت هایی نظیر برخورداری از چهار ایربگ از جمله امکانات تارا اتوماتیک است.

به گفته وی، در این خودرو سنسور نور و باران تعبیه شده که برای نخستین بار است این امکان در محصولات ایران خودرو به کار می رود.
رحیمی افزود: سیستم ورود بدون کلید (کی لس) نیز در تارا اتوماتیک تعبیه شده و این قابلیت نیز برای نخستین بار است که محصولات ایران خودرو به آن تجهیز می شود.

وی با اشاره به سایر امکانات این محصول در مقایسه با تارا دستی، خاطرنشان کرد: آیینه های برقی تبدیل به آیینه های تاشوی برقی شده است. صندلی های راننده و سرنشینان برقی و سانروف نیز به خودرو اضافه شده است، صندلی ها در نسخه جدید تارا، چرم و پارچه خواهد بود.

معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصول ایران خودرو، با بیان این‌که در نسخه اتوماتیک تارا نیز مانند نوع دستی، سیستم کروز کنترل و محدود کننده سرعت تعبیه شده، گفت: هم در نمونه دستی و هم در نمونه اتوماتیک تارا، سیستم های ایمنی پیشرفته ای درون خودرو قرار گرفته است که این محصول را به یکی از استانداردترین خودروهای تولید داخل تبدیل کرده است.

وی با اشاره به سیستم مالتی مدیای خودروی تارا، عنوان کرد: مالتی مدیای تارا اتوماتیک مشابه تارا دستی از نسل جدید سیستم های مالتی مدیا به شمار می رود، متصل به شبکه بوده و دارای امکانی از جمله Mirror Link است. در این سیستم، تلفن های همراه نسل جدید از طریق کابل به مالتی مدیا متصل می شوند و قابلیت‌هایی؛ نظیر برنامه‌های مسیریاب و…که در تلفن همراه وجود دارد را بر روی صفحه مانیتور خودرو نمایش می دهد. هم چنین از سایر قابلیت های آن می توان به اتصال به شبکه ها، اتصال به منابع داده ای و… اشاره کرد.