رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران:

هنوز امکان احیای برجام وجود دارد، به وین بازمی‌گردیم

نماینده آمریکا در حالی از قصد خود برای بازگشت به وین خبر می دهد که یک منبع اروپایی مدعی شده که احتمالاً مذاکره کنندگان ارشد روز سه شنبه با هم دیدار می کنند.

رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران می‌گوید که به زودی برای ادامه مذاکرات وین، به پایتخت اتریش بازخواهد گشت.

نماینده آمریکا در حالی از قصد خود برای بازگشت به وین خبر می دهد که یک منبع اروپایی مدعی شده که احتمالاً مذاکره کنندگان ارشد روز سه شنبه با هم دیدار می کنند.

وی در گفتگو با خبرگزاری «ام اس ان بی سی» مدعی شد: رئیس جمهور بایدن همچنان از ما می‌خواهد که به مذاکره دروین ادامه دهیم. هفته آینده به آنجا بازمی گردیم. این نشانه و نمادی است از تداوم باور ما به اینکه آن (برجام) هنوز نمرده است- اینکه باید آن را احیا کنیم چرا که (این کار) به نفع ما است.

رویترز با اشاره به اظهارات مالی می‌نویسد که گمان می‌رود منظور وی، از سرگرفته شدن مذاکرات طی هفته جاری میلادی باشد که امروز دوشنبه روز آغازین آن است.

در همین حال، یک منبع اروپایی به رویترز گفته است که مذاکره کنندگان ارشد احتمالاً سه شنبه در وین دیدار می‌کنند.

آن طور که از اظهارنظرها برمی آید مذاکرات وین وارد مرحله حساسی شده و به همین دلیل، مذاکره کنندگان ارشد برای مشورت گرفتن در راستای اتخاذ تصمیم‌های سیاسی مهم، به پایتخت‌هایشان بازگشته‌اند.

آمریکا که برای بازگشت به برجام نیازمند اثبات اراده و حسن نیت خود است، روز جمعه برخی معافیت‌های تحریمی برنامه هسته‌ای ایران را که در زمان دونالد ترامپ لغو شده بود، بازگرداند. اما ایران هشدار داد که این اقدام کافی نیست و تا برآورده شده مطالبات این کشور مبنی بر برچیده شدن همه تحریم‌های ظالمانه فاصله دارد.

تیم دولت جدید ایران از همان ابتدا هم گفته بود که این کشور پیشتر یک بار برای همیشه درباره برجام مذاکره کرده و شرط بازگشت آمریکا به این توافق، برچیدن همه تحریم‌ها فارغ از برچسب‌های ادعایی است.