چین: ۲ میلیارد دوز واکسن کرونا به کشورهای مختلف دنیا اعطا می کنیم

رئیس جمهوری چین اعلام کرده که در سال جاری میلادی ۲ میلیارد دوز واکسن کرونا به کشورهای مختلف دنیا اعطا خواهد کرد. وی همچنین از تحویل ۱۰۰ میلیون دوز واکسن به کشورهای درحال توسعه خبر داده است.

به گزارش تسنیم، به گزارش نیویورک تایمز، شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین اعلام کرده که در سال جاری میلادی ۲ میلیارد دوز واکسن کرونا به کشورهای مختلف دنیا اعطا خواهد کرد. وی همچنین از تحویل ۱۰۰ میلیون دوز واکسن به کشورهای درحال توسعه خبر داده است.

 

رئیس جمهور چین در نشست همکاری واکسن کووید-۱۹  در پیامی اعلام کرد: چین به هرگونه تلاش برای کمک به کشورهای درحال توسعه برای غلبه بر این بیماری ادامه می دهد.

 

البته وی به این موضوع اشاره ای نکرد که این دو میلیون دوز به صورت هدیه در اختیار کشورهای مختلف قرار خواهد گرفت یا به فروش خواهد رسید.با اینحال چین بزرگترین صادرکننده واکسن های کرونا در دنیا به شمار می رود وتاکنون ۹۵۲ میلیون دوز واکسن ساخت این کشور را فروخته است.

 

۱۰۰ میلیون واکسن اعطایی به کواکس که قرار است در اختیار کشورهای فقیر قرار گیرد سازمان بهداشت را در شرایط بهتری برای تقسیم واکسن کرونا در بین کشورهای مختلف قرار خواهد داد. به گزارش سازمان بهداشت جهانی دنیا هنوز به ۷۰۰ میلیون دوز واکسن نیاز دارد.

 

کشورهای غربی و آمریکا مدعی هستند که پکن از این طریق به دنبال افزایش نفوذ جهانی خود و جلب اطمینان کشورهای درحال توسعه و فقیر است. این درحالی است که آمریکا باوجود وعده های مختلف هنوز حاضر به ارسال واکسن های کافی مورد نیاز کشورهای مختلف، حتی متحدانی قدیمی خود نیز نبوده است.

 

سازمان بهداشت جهانی نیز اعلام کرده که برای تحت کنترل قرار دادن ویروس کرونا به ۱۱ میلیارد دوز واکسن در سراسر دنیا نیاز است.