۷۱۶ هزار سالمند تحت حمایت کمیته امداد هستند

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد گفت: در حال حاضر یک میلیون و ۷۱۶ هزار سالمند به دلیل مشکلات معیشتی تحت حمایت کمیته امداد هستند.

به گزارش کمیته امداد، حسین خدرویسی با گرامیداشت روز سالمند افزود: در حال حاضر یک میلیون و ۷۱۶ هزار سالمند به دلیل مشکلات معیشتی تحت حمایت کمیته امداد هستند.

وی ادامه داد: از این تعداد ۶۹۳ هزار نفر در مناطق شهری، بیش از یک میلیون نفر ساکن مناطق روستایی و ۱۰ هزار نفر از عشایر کشور هستند.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد اظهار کرد: براساس آخرین بررسی‌ها، ۷۱۲ هزار نفر از سالمندان تحت حمایت امداد در مناطق محروم با ضریب محرومیت ۶ تا ۹ سکونت دارند.

خدرویسی با بیان اینکه کمیته امداد براساس طرح شهید رجایی و مطابق قانون مجلس شورای اسلامی، افراد نیازمند بالای ۶۰ را مورد حمایت قرار می‌دهد، اظهار کرد: یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از سالمندان در سنین ۶۰ تا ۷۴ سال هستند و مابقی در سنین بیش از ۷۵ سال قرار دارند.

وی اضافه کرد: یک میلیون و ۷۳ هزار نفر از سالمندان تحت حمایت، زن و مابقی سالمندان جامعه هدف مرد هستند.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد با اشاره به سیاست‌های این نهاد برای خانه‌دار کردن مددجویان، گفت: بیش از یک میلیون و ۶۴۱ هزار نفر از سالمندان تحت حمایت صاحب مسکن هستند و تنها ۷۵ هزار نفر از آنان مستاجرند که تامین مسکن برای آنان نیز در برنامه است.

خدرویسی با تشریح خدمات ارائه شده از سوی کمیته امداد به سالمندان تحت حمایت، تاکید کرد: علاوه بر پرداخت مستمری، تامین مسکن و خدمات جاری امداد، ارائه خدمات بهداشت و درمان با توجه به هزینه‌های بالای درمان و نیازهای درمانی سالمندان، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد گفت: حدود ۸۵ هزار نفر از سالمندان تحت حمایت امداد از بیماری‌های صعب‌العلاج و خاص رنج می‌برند که هزینه‌های درمان آنان نیز از سوی کمیته امداد پرداخت می‌شود.

وی تامین نیازهای اساسی سالمندان را از اولویت‌های این نهاد دانست و افزود: باید ضمن تاکید بر حفظ موقعیت و جایگاه سالمند در خانواده، زمینه تداوم حضور این عزیزان در جامعه را فراهم کنیم.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد خاطرنشان کرد: در همین راستا مراقبت و نگهداری از سالمندان در منزل مورد تاکید است و همچنین تامین وسایل کمکی از قبیل سمعک، عینک، صندلی چرخدار و واکر به طور مستمر انجام می‌شود.