حسن درویشیان، رییس سازمان بازرسی کل کشور:

۷ هزار میلیارد تومان مالیات وصول شده است

رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت: از چند شرکت پتروشیمی و شرکت‌های وابسته به بانک‌ها، هفت هزار میلیارد تومان مالیات وصول شده است.

به گزارش صدا و سیما؛ حجت‌الاسلام حسن درویشیان در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با اشاره به سالگرد چهلمین سال تاسیس سازمان بازرسی گفت: نظارت‌های الکترونیک و هوشمند بر سامانه‌های موثر دستگاه‌های اجرایی از رویکردهای جدید این سازمان است.

وی بیان کرد: طرح جامع مالیاتی، طرح بزرگی است که با اجرای آن، از فرارهای مالیاتی زیادی جلوگیری می‌شود. رییس سازمان بازرسی کل کشور یکی از بندهای ماده قانونی برای سازمان را اطلاع رسانی دانست و بیان کرد: رئیس قوه قضائیه هم تاکید داشتند که در اطلاع رسانی برخی از اقدامات سازمان منعی وجود ندارد.

حجت‌الاسلام حسن درویشیان گفت: در طول سال‌های گذشته سازمان بازرسی اقدامات خود را به اطلاع مردم رسانده است مگر در مواردی که منع قانونی داشته است. وی افزود: براساس ماده ۲ و ۱۰ تشکیل سازمان بازرسی کل کشور، همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها (دولتی و غیر دولتی) مشمول نظارت و بازرسی هستند و در نتیجه بازرسی‌ها و تهیه گزارشات به مراجع تخلف اداری ارسال می‌شود.

رییس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به ماده ۱۲ بیان کرد: همه مسئولین حراست‌ها و حفاظت‌ها موظف به ارائه گزارش موارد تخلفات به سازمان بازرسی هستند. حجت‌الاسلام حسن درویشیان گفت: در سال جدید، سازمان بازرسی کل کشور تصمیم دارد بیشتر به مسائل اصلی کشور بپردازد و در این خصوص ۳۰۰ طرح و برنامه را در دستور کار خود قرار داده است.

وی یکی از رویکردهای سازمان بازرسی کل کشور را رصد و نظارت بازرسی الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی کشور اعلام کرد و افزود: تاکنون ازبیش از سه هزار سامانه موثر شناسایی شده دستگاه‌های اجرایی، به ۵۰۰ سامانه دسترسی داریم و دستگاه‌های اجرایی موظف به اجازه دسترسی به سازمان بازرسی کل کشور هستند.

درویشیان به وجود اشکالات جدی در سامانه بازارگاه نهاده‌های کشاوری اشاره و بیان کرد: معتقدیم در حوزه توزیع ایرادات فراوانی وجود دارد و نظارت بر دستگاه‌های متولی تولید و توزیع، یکی از اولویت‌های سازمان بازرسی کل کشور است.

رییس سازمان بازرسی کل کشور از شناسایی و وصول هفت هزار میلیارد تومان مالیات خبر داد و گفت: در حوزه شناسایی و وصول مالیات از چند شرکت پتروشیمی و شرکت‌های وابسته به بانک ها، هفت هزار میلیارد تومان مالیات وصول شده است.

حجت‌الاسلام حسن درویشیان افزود: حدود یک میلیارد یورو و یک میلیارد دلار اثربخشی اقدامات ریالی ما بوده است. وی گفت: در حوزه موارد بانکی، برگرداندن حدود ۵۲ میلیارد تومان وجه مازاد دریافتی با عناوین سود نقدی، کارمزد و… به حساب مشتریان، وجود دارد.

درویشیان افزود: ۱۹۷ میلیارد تومان از دو شرکت خودروساز به حساب مشتریان عودت داده شده است. در حوزه داروهای کرونا در یکی از بیمارستان‌های تهران، ۱۸ میلیارد تومان دارویی که قصد فروش آن را به بازار آزاد داشتند کشف کردیم.