اولیانوف، نماینده دائم روسیه در وین:

امیدواریم مذاکرات برجام هرچه سریع‌تر از سر گرفته شود

نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین با غیرواقع بینانه خواندن دیدگاه مخالفان احیای برجام، تأکید کرد: مسکو امیدوار است مذاکرات درباره توافق هسته‌ای با ایران هرچه سریع‌تر از سر گرفته شود.

به گزارش تسنیم، میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین، از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی در مصاحبه با روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو اعلام کرد که طرف روسی مایل است تا مذاکرات درباره سرنوشت توافقنامه هسته‌ای با ایران تا جای ممکن هرچه سریع‌تر از سر گرفته شود و این مسئله‌ای است که همه طرفین مذاکره کننده  به آن علاقه‌مند هستند.

 

به گزارش تسنیم،‌ وی تأکید کرد، دقیقاً برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، همچنان بهترین تضمین ممکن در راستای حصول اطمینان از رعایت رژیم عدم گسترش هسته‌ای است. این دیپلمات بلندپایه روس توضیح داد: «برای آنکه شرایط برای کنترل عمیق آژانس بین المللی انرژی اتمی بر برنامه هسته‌ای ایران را فراهم می‌کند که برخی کشورهای همسایه جمهوری اسلامی را نگران کرده که کاملاً شفاف نیست. البته به عقیده ما، این بدبینی صرفاً جنبه ایدئولوژیکی و سیاسی داشته و حقایق و عوامل واقعی تأثیری بر آن ندارد.»

 

اولیانوف یادآور شد که دیدگاه مخالفان احیای توافق هسته‌ای، از جمله طرف اسرائیلی و برخی کشورهای عربی در منطقه حوزه خلیج فارس، از سوی برخی طرف‌های مذاکره کننده درباره برجام در وین مورد توجه قرار دارد، ولی نظر این کشورها با وضعیت حاکم بر مذاکرات متفاوت است.

 

نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین در رابطه با اینکه آیا شکل گیری دولت جدید در جمهوری اسلامی تغییری در تیم مذاکره کننده ایرانی در مذاکرات پیرامون برجام خواهد داد، گفت: «آقای عباس عراقچی، سرپرست کنونی تیم مذاکره کننده ایرانی، دیپلماتی “بسیار با تجربه” و آشنا به جزئی‌ترین مسائل و ابعاد توافقنامه هسته‌ای است که تاکنون نیز به خوبی از عهده مذاکرات پیچیده در وین برآمده و ما امیدواریم که وی بتواند به مأموریت خویش ادامه دهد.»