امیرعبداللهیان: اروپا را فقط انگلیس، فرانسه و آلمان نمی‌بینم

وزیر خارجه کشور گفت: اروپا را فقط انگلیس، فرانسه و آلمان نمی‌بینم. ضمن اینکه از توسعه روابط با این سه کشور استقبال می‌کنیم، توجه به سایر کشور اروپایی مورد توجه ایران است.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به نگاه جدید ایران در حوزه سیاست خارجی گفت: اروپا را فقط انگلیس، فرانسه و آلمان نمی‌بینم.

حسین امیرعبداللهیان ظهر امروز (دوشنبه) در کنفرانس خبری بعد از دیدار خود با پکا هاویستو وزیر خارجه فلاند در تهران در خصوص محورهای این گفتگو، اظهار داشت: گفت‌وگوهایی را در خصوص موضوعات دو جانبه انجام دادیم. روابط ایران و فنلاند در میسر درست خود قرار دارد.

وزیر امور خارجه کشورمان اضافه کرد: در دولت جناب آقای رییسی بر سیاست متوازن تمرکز داریم و نگاه جدید ایران نگاه به همه بخش های جهان از جمله اروپا است.

وی با اشاره به دیدار خود با همتای فنلاندی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک که در شهریور ماه سال جاری برگزار شده بود، اظهار داشت: ما در نیویورک برای توسعه روابط دو کشور توافقاتی را داشتیم.

امیرعبداللهیان یادآور شد: ما حدود ۱۱ سند همکاری داریم که امروز در مورد آن گفت‌وگو کردیم، علاوه بر این در راستای توسعه همکاری‌های علمی و دانشگاهی در حوزه‌های علم و تکنولوژی و آب شامیدنی سالم گفتگو کردیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی با ابراز خرسندی از توجه فنلاند به غرب آسیا، گفت:  به تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان اعتقاد داریم و از بازگشت آرامش به منطقه و تمرکز بر رفع محاصره انسانی استقبال می‌کنیم. امیدوارم این دیدارها سرآغازی برای گفت و گوهایی دو کشور باشد. از بازگشت آرامش به منطقه، توقف حملات نظامی علیه یمن، توقف گسترش دامنه جنگ و تمرکز بر رفع محاصره انسانی، آتش‌بس و گفت‌وگوهای یمنی-یمنی استقبال می‌کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه اروپا ظرفیت بسیاری مهمی برای ایران است، خاطرنشان کرد: اروپا را فقط انگلیس، فرانسه و آلمان نمی‌بینم. ضمن اینکه از توسعه روابط با این سه کشور استقبال می‌کنیم، توجه به سایر کشور اروپایی مورد توجه ایران است.

وزیر خارجه فنلاند نیز ضمن قدردانی از نقش مهم ایران در منطقه، تصریح کرد: فنلاند از طرق سازمان ملل به افغانستان کمک کرده است.

هاویستو اضافه کرد: در این مسئله رایزنی های خودمان را انجام دهیم و حامی برجام هستیم و می دانیم که ایران با آژانس همکاری های خوبی دارد و همکاری خود را با ایران پس از برجام افزایش خواهیم داد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به آخرین روند مذاکرات وین، گفت: در آخرین متون به‌دست آمده از مذاکرات وین، بخش‌هایی از مطالبات‌مان در حوزه رفع تحریم‌ها هنوز مورد توجه قرار نگرفته است. آقای باقری و کارشناسان ارشد مذاکره‌کننده در روزهای آینده در وین بر سندی که قرار است مورد توافق قرار بگیرد، تمرکز خواهند کرد و طرف‌های مختلف پایبندی به تعهدات خود در برجام را نشان می‌دهند.

امیرعبداللهیان ابراز امیدواری کرد: امیدواریم در این مرحله به توافق نهایی نزدیک شویم، اینکه می‌توانیم در روزهای آینده مذاکرات را به توافق خوب منجر کنیم، بستگی به ابتکار عمل و رفتار سه کشور اروپایی و آمریکا دارد.

وی اضافه کرد: این‌که آمریکا و سه کشور اروپایی عضو برجام آیا به معنای واقعی با حسن‌نیت و جدیت به‌دنبال رسیدن به توافق هستند یا نه موضوعی است که در طرف مقابل باید جستجو کرد. ما با خوشبینی، حسن‌نیت و جدیت به تلاش‌های خودمان برای رسیدن به یک توافق خوب و حتی فوری ادامه خواهیم داد.