ایران خودرو دیزل، ۴۳ درصد سهم بازار تجاری سازان را کسب کرد

ایران خودرو دیزل موفق شده است، با تولید ۱۸۵۱ دستگاه خودروی تجاری در چهار ماهه نخست سال جاری، به تولید همگن چهار برابری نسبت به مدت زمان مشابه در سال ۹۸ و سه و نیم برابری نسبت به سال ۹۹ دست یابد.

به گزارش ایکوپرس، ایران خودرو دیزل با افزایش تولید و توسعه محصولات جاری و ارایه محصولات جدید و داخلی سازی شده به بازار، توانسته پس از یک دهه رکود و با راهبرد و سیاست‌های اخیر اتخاذ شده، جهش قابل توجهی را در عرصه تولید محصولات تجاری و باری تجربه کند. این خودروساز اخیرا نیز با ارایه اتوبوس آمبولانسی هشت تخته خود به شبکه اورژانس و درمان کشور، عملکرد قابل قبولی را در چهار ماهه نخست سال جاری رقم زده است.

بر این اساس با نگاهی به اهم اقدامات و دستاوردهای چهار ماهه ابتدای سال جاری و مقایسه آن با سنوات گذشته می توان دریافت، ایران خودرو دیزل توانسته رکورد تولید همگن سال ۹۸ و ۹۹ را با تولید ۱۸۵۱ دستگاه بشکند. این خودروساز در مدت مشابه سال ۹۸، ۴۴۹ دستگاه و در سال ۹۹ نیز، ۵۵۲ دستگاه تولید همگن داشته و به بیان دیگر موفق به چهار برابر کردن تولید همگن خود نسبت به مدت مشابه سال گذشته شده است.

همچنین بررسی تولیدات چهار ماهه نخست امسال ایران خودرو دیزل نشان می دهد، ۹۵ درصد این تولیدات به محصولات داخلی اختصاص یافته که این میزان در مدت مشابه سال ۹۹، ۴۴ درصد و در سال ۹۸، ۳۸ درصد بوده است. در پی افزایش تولید محصولات داخلی ایران خودرو دیزل، شرکت های تابعه و قطعه سازان داخلی نیز توانسته‌اند افزایش چشمگیری را در تولید محصولات خود تجربه کنند.

ایران خودرو دیزل در چهار ماهه نخست امسال با رویکرد تولید محصولات با ارزش ریالی بالاتر از جمله اتوبوس و کامیون سنگین، ۱۸ هزار و ۹۹۳ میلیارد ریال از محل فروش محصولات خود کسب کرده است. این رقم در مدت مشابه سال ۹۸ تنها هزار و ۳۱۱ میلیارد ریال و در سال ۹۹، سه هزار و ۵۴۸ میلیارد ریال بوده است. به این ترتیب، ارزش فروش محصولات این خودروساز نسبت به سال ۹۸ ، ۱۵ برابر و نسبت به سال ۹۹ نیز پنج برابر شده است.

در مقایسه سهم بازار تعدادی محصولات نیز، دیزل توانسته در چهار ماهه نخست سال جاری سهم ۴۳ درصدی را کسب کند. این در حالی است که در مدت مشابه سال ۹۸ و ۹۹، ۳۰ درصد سهم بازار تعدادی محصولات متعلق به ایران خودرو دیزل بوده است.

در مقایسه سهم بازار ارزشی محصولات، رسیدن به رکورد بیش از ۵۰ درصدی سهم بازار خودروهای تجاری، از عملکردهای قابل قبول ایران خودرو دیزل نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ با ۲۹ درصد و سال ۹۹ با ۳۱ درصد است.