برگزاری جلسه امنیتی برای گفت‌وگو درباره وضعیت افغانستان در کاخ سفید

در خبری آمده است که رئیس‌جمهور آمریکا و «کامالا هریس» معاون وی بامداد یکشنبه جلسه‌ای اضطراری با مشاور امنیت ملی کاخ سفید برای بررسی اوضاع امنیتی افغانستان برگزار کردند.

به گزارش فارس، کاخ سفید شاهد برگزاری جلسه امنیتی برای گفت‌وگو درباره وضعیت افغانستان بود.

همزمان با پیشروی گروه طالبان به سمت پایتخت افغانستان، تعدادی از کشورها در حال آماده‌شدن برای تخلیه اماکن دیپلماتیک خود در کابل هستند.

 

شبکه «اسکای‌نیوز» بامداد یکشنبه گزارش داد: «با نزدیک شدن طالبان به کابل، بریتانیا برای پایان دادن به حضور دیپلماتیک خود در افغانستان آماده می‌شود».

برخی منابع نیز خبر دادند که با رسیدن طالبان به فاصله ۱۰ کیلومتری پایتخت افغانستان، تیپ شانزدهم هوایی ارتش انگلیس در حال اعزام نیروهای کمکی به کابل است.

 

خبرگزاری «رویترز» نیز گزارش داد دولت چک اعلام کرده که به دلیل وخامت اوضاع امنیتی در افغانستان، سفارتخانه خود در کابل را تخلیه و دو دیپلمات را به همراه کارکنان محلی از این شهر خارج می‌کند.

 

در همین حال، برخی منابع آمریکایی می‌گویند کارکنان و دیپلمات‌های سفارتخانه این کشور در افغانستان با نزدیک‌شدن طالبان به کابل، به فرودگاه این شهر منتقل شده‌اند.

 

از سوی دیگر شبکه اسکای نیوز در خبر دیگری نوشت که «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا و «کامالا هریس» معاون وی بامداد یکشنبه جلسه‌ای اضطراری با «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید برای بررسی اوضاع امنیتی افغانستان برگزار کردند.

 

پیش از این، بایدن در بیانیه‌ای ضمن موافقت با استقرار ۵ هزار نیروی نظامی در کابل، به آنها هشدار داد که ایجاد خطر برای آمریکایی‌ها پاسخ نظامی سریع و کوبنده‌ای را در پی خواهد داشت.

 

همزمان «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا در تماس تلفنی با «اشرف غنی» رئیس‌جمهور افغانستان ضمن بررسی وضعیت امنیتی این کشور، بر حمایت امنیتی و دیپلماتیک واشنگتن از دولت کابل تاکید کرد.