ترامپ: بایدن باید با شرمندگی استعفا کند

رئیس جمهوری سابق آمریکا گفت: زمان آن رسیده است که بایدن با شرمندگی استعفا کند. این نباید اتفاق بزرگی باشد چرا که از اول هم به طور قانونی انتخاب نشده بود.

به گزارش تسنیم، دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا خواستار کناره گیری جو بایدن رئیس جمهوری کنونی این کشور به دلیل بحران افغانستان شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا که در دوره او خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان تدوین شده بود، در بیانیه‌ای اظهار داشت: آنچه جو بایدن با افغانستان انجام داده افسانه‌ای است و این یکی از بزرگترین شکست‌ها در تاریخ آمریکا خواهد بود.

ترامپ افزود: زمان آن رسیده است که بایدن با شرمندگی استعفا کند. این نباید اتفاق بزرگی باشد چرا که از اول هم به طور قانونی انتخاب نشده بود.

رئیس جمهوری سابق آمریکا همچنین سیاست‌های بایدن را به باد انتقاد گرفت و گفت: او به جای پیروی از برنامه‌ای که دولت ما برای او گذاشت، از افغانستان فرار کرد.

ترامپ درباره طرح خود مدعی شد طرحی که از مردم و اموال ما محافظت و تضمین می‌کرد که طالبان هرگز رویای تصرف سفارتخانه ما یا ایجاد پایگاه حملات جدید علیه آمریکا را نداشته باشد.

رئیس جمهوری سابق آمریکا اضافه کرد: پس از بیرون راندن داعش، بازدارندگی معتبر ایجاد کردم. آن عامل بازدارنده اکنون از بین رفته است. طالبان دیگر نه ترس از آمریکا دارد و نه احترامی برای قدرت آمریکا قائل است.

وی افزود: وقتی طالبان پرچم خود را بر فراز سفارت آمریکا در کابل به اهتزاز در آورند چه شرم آور خواهد بود. این یک شکست کامل از طریق ضعف، بی کفایتی و عدم انسجام کامل استراتژیک است.

ترامپ پیشتر روز یکشنبه تحولات در افغانستان را یکی از بدترین شکست‌های آمریکا در چند دهه اخیر توصیف کرده بود.

وی در بیانیه‌ای جدید، همچنین دولت جدید آمریکا را مسئول انتشار گسترده COVID-19، وضعیت بحرانی در مرز جنوبی ایالات متحده، از دست دادن استقلال انرژی و اقتصاد فلج شده این کشور دانست.