تزریق دز سوم واکسن کرونا اجباری می‌شود

طبق اعلام فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا، اجباری شدن دز سوم واکسن برای فعالیت مشاغل و اصناف و سایر حوزه‌ها با همکاری وزارت بهداشت در دست بررسی است. فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا گفت: در حال بررسی این موضوع با همکاری وزارت بهداشت و درمان هستیم که دوز سوم واکسن را برای فعالیت […]

طبق اعلام فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا، اجباری شدن دز سوم واکسن برای فعالیت مشاغل و اصناف و سایر حوزه‌ها با همکاری وزارت بهداشت در دست بررسی است.

فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا گفت: در حال بررسی این موضوع با همکاری وزارت بهداشت و درمان هستیم که دوز سوم واکسن را برای فعالیت مشاغل و اصناف و سایر حوزه‌ها اجباری شود و البته این موضوع باید به تصویب ستاد ملی کرونا جهت لازم الاجرا شدن برسد.

احمد وحیدی وزیر کشور در سی و سومین نشست قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا که با حضور نمایندگان دستگاه‌ها در محل وزارت کشور برگزار شد، با تبریک ایام الله دهه فجر به ملت ایران گفت: سویه امیکرون مطابق برآوردهای کارشناسان بهداشتی از قدرت واگیری بسیار بالایی برخوردار است و متاسفانه طی روزهای اخیر شاهد ابتلای بالای بیماری در کشور هستیم.

وی با اشاره به اینکه برای کنترل امیکرون نیازمند تقویت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تکمیل فرآیند تزریق واکسن در کشور هستیم؛ خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین اطلاعات اعلام شده مدارس و دانشگاه‌های کشور بیشترین رعایت پروتکل‌های بهداشتی را داشته‌اند.

وزیر کشور گفت: لازم است همه دستگاه‌ها و نهادهای خدمت‌رسان در کشور اهتمام بالا به رعایت پروتکل‌های بهداشتی داشته باشند.

وحیدی با تصریح این امر که ماسک به تنهایی حدود ۳۰ الی ۳۵ درصد ایمنی ایجاد می‌کند؛ گفت: در مکان‌های شلوغ و پر ازدحام استفاده از ماسک باید به صددرصد برسد تا دچار گسترش بیماری نشویم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت رعایت کامل مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: مصوبات در ستاد ملی کرونا بعد از طی فرآیندهای مختلف کارشناسی و با حداکثر اجماع به تصویب می‌رسد.

وزیر کشور گفت: مسئولین دولتی باید در مصاحبه‌ها و گفتگوهای رسانه‌ای متناسب با مصوبات ستاد کرونا رفتار نمایند و از بیان مطالب و دیدگاه‌های شخصی اجتناب ورزند.

وحیدی در ادامه گفت: امروز برای مدیریت و مهار این سویه خطرناک به یکصدایی و همدلی نیاز داریم و با همه ظرفیت در یک خط واحد در برابر این بیماری قرار گیریم.

وی در پایان گفت: قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا در وزارت کشور به‌صورت مرتب و شبانه‌روزی بر اجرای مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا نظارت دارد و به محض مشاهده هرگونه تخلف و عدول از برنامه‌های ستاد ملی کرونا، اخطار و برخوردهای قانونی صورت می‌گیرد.

وحیدی هم‌چنین در حاشیه این نشست طی سخنانی اظهار داشت: مهم‌ترین نگرانی در شرایط کنونی، گسترش شیوع سویه امیکرون در کشور است و در این راستا آخرین آمارها در وزارت بهداشت گویای افزایش تعداد مبتلایان سرپایی و افزایش شهرهای قرمز دارد.

وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین فاکتور موثر در شیوع بیماری، کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی است؛ گفت: لازم است که همه بخش‌های جامعه نظیر اصناف، ادارات و عموم مردم اهتمام جدی‌تری با توجه به خطر بیماری داشته باشند.

وزیر کشور با تاکید بر استفاده از ماسک و ضرورت تزریق دوز سوم واکسن کرونا، گفت: نباید اجتماعات غیرضرور شکل گیرد و در این خصوص نظارت جدی صورت می‌گیرد.

وحیدی گفت: براساس آخرین آمارها، میزان تزریق دوز سوم حدود ۲۵ درصد است و این رقم باید به نحو موثری ارتقا یابد.

وی تصریح کرد: در حال بررسی این موضوع با همکاری وزارت بهداشت و درمان هستیم که دوز سوم واکسن را برای فعالیت مشاغل و اصناف و سایر حوزه‌ها اجباری شود و البته این موضوع باید به تصویب ستاد ملی کرونا جهت لازم الاجرا شدن برسد.

وزیر کشور از مردم عزیز، اتحادیه‌ها و اصناف خواست با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اجازه ندهیم مدیریت مطلوب کشور در کنترل بیماری دچار آسیب شود.

وحیدی در ادامه سخنان خود گفت: وزارت بهداشت با تقویت مراکز سرپایی به دنبال جلوگیری از ازدحام بیماران در بیمارستان‌هاست و باید در این خصوص حمایت‌های لازم صورت گیرد.