تلاش عراق برای اجباری کردن واکسیناسیون زائران اربعین

وزارت بهداشت عراق درصدد اجباری کردن واکسن برای زائران اربعین است؛ تا جایی که حتی برخی معتقدند باید همه زائران چه خارجی وچه داخلی برای حضور در پیاده‌روی اربعین واکسینه شوند و دو دز واکسن را تزریق کرده باشند.

به گزارش فارس، دولت عراق‌ در آستانه اربعین حسینی پس از برگزاری جلسات مختلف، درباره وضعیت حضور زائران در این کشور تصمیم‌گیری کرد.

 

با توجه به درخواست‌های مکرر عاشقان حسینی از کشورهای مختلف، قرار است امسال دولت عراق به صورت محدود زائران خارجی را پذیرش کند؛ تا جایی که تاکنون پذیرش پنج هزار زائر از هر کشور مطرح شده است. البته این تعداد هنوز به قطعیت نرسیده و قرار است برای برخی کشورها تعداد زائران پذیرش شده افزایش یابد؛ به طوری که به نظر می‌رسد با توجه به مذاکرات ایران و عراق، دولت عراق تعداد زائران ایرانی در اربعین سال جاری را افزایش دهد.

 

این امر در حالی است که سال گذشته به دلیل شیوع کرونا، عراق هیچ زائر خارجی را نپذیرفت و حدود دو روز قبل از اربعین حسینی از پذیرش محدود زوار خبر داد. اما به دلیل شرایط، ایران هیچ زائری به عراق اعزام نکرد. البته برخی کشورها همچون کویت تعداد محدودی زائر همزمان با اربعین به عراق اعزام کردند.

 

علاوه بر این، در روزهای اخیر استاندار کربلا از لزوم داشتن کارت واکسیناسیون برای ورود به کربلا در اربعین حسینی خبر داده بود که برخی افراد آن را تکذیب کردند، اما این طور که به نظر می‌رسد، وزارت بهداشت عراق درصدد اجباری کردن واکسن برای زائران اربعین است؛ تا جایی که حتی برخی معتقدند باید همه زائران چه خارجی وچه داخلی برای حضور در پیاده‌روی اربعین واکسینه شوند و دو دز واکسن را تزریق کرده باشند.

 

یکی دیگر از اقدامات دولت عراق برای تشرف زوار خارجی به کربلا، صدور ویزای ۱۵ روزه است. عراق که پیش از این ویزای یک ماهه به زائران می‌داد، اکنون ویزای ۱۵ روزه برای اربعین پیش‌بینی کرده است. البته با توجه به اینکه طبق تفاهم‌نامه ایران و عراق ویزا در اربعین حذف شده است، باید منتظر اعلام دولت عراق و همچنین ستاد مرکزی اربعین درباره لغوویزای اربعین باشیم.

 

درباره محدودیت تعداد پذیرش زائران نیز باید منتظر تصمیم مسؤولان کشورمان در این زمینه باشیم.