توقف پرداخت تسهیلات در بانک‌ها صحت ندارد

اخیرا اخباری مبنی بر توقف پرداخت تسهیلات در برخی بانک‌ها منتشر شده است که دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی ضمن رد این ادعا از رشد منابع و تسهیلات بانک‌ها در سال جاری خبر داد.

اخیرا اخباری مبنی بر توقف پرداخت تسهیلات در برخی بانک‌ها منتشر شده است که دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی ضمن رد این ادعا از رشد منابع و تسهیلات بانک‌ها در سال جاری خبر داد.

علیرضا قیطاسی با تاکید بر عدم توقف پرداخت تسهیلات در بانک‌ها اظهار کرد: بانک‌ها از صبح که فعالیت خود را آغاز می‌کنند تا پایان ساعات کاری به ارائه خدمات امور بانکی اعم از دریافت سپرده و اعطای تسهیلات مشغول هستند و توقف پرداخت تسهیلات به هیچ عنوان صحت ندارد.

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه‌دولتی تصریح کرد: بانک‌ها در طول سال با توجه به منابع و مصارفی که دارند و براساس سیاست اعتباری خود، به پرداخت تسهیلات می‌پردازند و توقف در تسهیلات معنی ندارد. ممکن است منابع بانکی کاهش یابد یا زمان اعطای تسهیلات کمی بیشتر شود؛ اما توقفی وجود ندارد.

او ادامه داد: درواقع بانک‌های دولتی و نیمه‌دولتی که عضو شورای هماهنگی هستند براساس بخشنامه بانک مرکزی، سیاست اعتباری خود و سیاست دولت اقدام به پرداخت تسهیلات می‌کنند؛ ضمن اینکه تمام تکالیفی که توسط مجلس و دولت به بانک‌ها تکلیف می‌شود هم با برنامه‌ریزی اعتباری در حال انجام است. او با بیان اینکه آمارها نیز بیانگر این است که اعطای تسهیلات بانک‌ها از ابتدای سال تاکنون رشد قابل توجهی داشته است، تصریح کرد: از فروردین۱۴۰۰ تا ۲۹ آذرماه امسال، ۶۷۱ هزار و ۹۵۶نفر تسهیلات ازدواج از ۱۲بانکی که عضو شورای هماهنگی بانک‌ها دولتی و نیمه دولتی هستند، دریافت کردند. این میزان پرداخت، از تعداد ۸۳۴هزار و ۷۳۸ تقاضا انجام شده است که درواقع ۸۰درصد متقاضیان وام ازدواج تا ۲۹آذرماه امسال تسهیلات خود را دریافت کرده‌اند. قیطاسی ادامه داد: با احتساب اینکه به‌طور متوسط ماهانه برای ۷۰هزار نفر وام پرداخت می‌شود. بنابراین در ۳ماه باقی‌مانده پایان سال نیز ۱۶۰هزار نفر مابقی نیز وام خود را دریافت خواهند کرد.

این در حالی است که امسال مبلغ تسهیلات ازدواج افزایش داشته است؛ به‌نحوی‌که سال گذشته مبلغ وام ۵۰میلیون تومان بود و امسال برای خانم‌های زیر ۲۳سال و آقایان بالای ۲۵سال ۱۰۰میلیون تومان و مابقی افراد که این شرط سنی را نداشته باشند، ۷۰میلیون تومان است. او با بیان اینکه سرانه پرداخت تسهیلات در سال جاری ۸۷میلیون تومان است، افزود: سال گذشته ۹۴درصد متقاضیان وام ازدواج دریافت کردند که امسال هم به این میزان و حتی بیشتر خواهیم رسید. سال گذشته ۷۴۱هزار نفر از این تسهیلات استفاده کردند که درمجموع ۳۸هزار میلیارد تومان بود. امسال تا ۲۹آذرماه نیز ۶۷۱هزار نفر در مجموع مبلغ ۵۸هزار میلیارد تومان تسهیلات دریافت کردند.

با توجه به این آمار، پرداخت تسهیلات در بخش ازدواج حدود ۵۰درصد رشد داشته است؛ درنتیجه خدمات خوب بانک‌ها و عملکرد کارکنان تلاشگر شبکه بانکی را نباید زیر سوال برد.

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه‌دولتی همچنین با اشاره به میزان منابع و تسهیلات بانک‌ها اظهار کرد: مجموع منابع بانک‌های عضو شورای هماهنگی در پایان آبان ماه امسال رشد ۴۰درصدی داشت که در همین مدت زمان شاهد رشد ۴۱درصدی تسهیلات این بانک‌ها نیز بودیم.

به گفته قیطاسی، بانک‌ها با توجه به مدیریت منابع و مصارف، متناسب با منابع خود تسهیلات را پرداخت و به تقاضای مشتریان رسیدگی می‌کنند؛ اما اگر در یکی از شعب بانک‌ها اعلام شود که پرداخت تسهیلات متوقف شده است، مشتری باید حتما به واحد رسیدگی به شکایت بانک مورد نظر مراجعه و ثبت شکایت کند.