خروج ۹ هزار میلیارد تومان نقدینگی از بورس

در 25 روز کاری پیاپی در 5 هفته اخیر خالص ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بورس تهران منفی بود. در مجموع 9 هزار و 13 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار سهام خارج شده است.

در ۲۵ روز کاری پیاپی در ۵ هفته اخیر خالص ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بورس تهران منفی بود. در مجموع ۹ هزار و ۱۳ میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار سهام خارج شده است.

در اولین هفته کاری بهمن ماه موج خروج سرمایه حقیقی از بورس ادامه داشت و برای نُهمین هفته پی در پی شاهد خروج نقدینگی حقیقی بودیم و در پایان هفته رکورد ۲۵ روز پیاپی ثبت شد.

در ‌هفته اخیر باز هم بورس با خروج نقدینگی حقیقی مواجه بود و میزان آن نسبت به هفته پیشین افزایش یافت. بورس در شرایطی به استقبال معاملات روز شنبه رفت که روز چهارشنبه پیش از آن، بیستمین روز خروج پول حقیقی ثبت شده بود. روز شنبه ۲۷۳ میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بورس خارج شد و روز یکشنبه این رقم به ۷۹۱ میلیارد تومان افزایش یافت.

خروج پول حقیقی روز دوشنبه ادامه پیدا کرد اما نسبت به روز قبل کاهش داشت. در این روز ۴۱۶ میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار خارج شد. این رقم در روز سه‌شنبه به هزار و ۱۲۷ میلیارد تومان صعود کرد و روز چهارشنبه به ۸۳ میلیارد تومان کاهش یافت.

در مجموع ۵ روز کاری هفته ۲ هزار و ۶۹۰ میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار سهام خارج شد و میانگین روزانه خروج پول حقیقی ۵۳۸ میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیشین افزایش ۳۶ درصدی داشته است.

در ۲۵ روز اخیر ۹ هزار و ۱۳ میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار سهام خارج شده که میانگین روزانه آن ۳۶۰ میلیارد تومان است.

رکوردداران خروج پول حقیقی

در این هفته نماد فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) بیشترین خروج پول حقیقی را داشت و ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی فملی ۱۹۷ میلیارد تومان بود. پس از فملی، فولاد، تجلی، نوری، سمگا و دو نماد بانکی وگردش و وبملت بیشترین خروج نقدینگی حقیقی را داشتند.

در ابتدای هفته سهام فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) بیشترین خروج پول حقیقی را داشت. روز شنبه، پس از فملی، سمگا و نوری در رتبه‌های بعدی خروج نقدینگی حقیقی قرار داشتند.

روز یکشنبه بیشترین خروج پول به سهام تجلی (شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات) اختصاص داشت و پس از آن نوری و شبندر قرار داشتند. بیشترین تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی بازار در روز دوشنبه به فملی تعلق داشت و تاپیکو و نوری در رتبه‌های بعدی قرار دارند. فولاد  روز سه‌شنبه هم در صدر جدول بیشترین خروج پول حقیقی قرار داشت و فملی و نوری پائین‌تر از آن قرار گرفتند. در آخرین روز کاری هفته نیز میدکو، سمگا و فملی بیشترین خروج نقدینگی حقیقی را داشتند.

 

کاهش ورود نقدینگی حقیقی به صندوق‌های با درآمد ثابت

در پایان هفته اخیر شاهد چهارمین روز متوالی ورود پول حقیقی به صندوق‌های با درآمد ثابت بودیم. روز شنبه ۷۷ میلیارد تومان پول حقیقی از این صندوق‌ها خارج شد اما روز یکشنبه ۲۹ میلیارد تومان نقدینگی حقیقی وارد صندوق‌های قابل معامله درآمد ثابت شد. دوشنبه ۲۲۶ میلیارد تومان و روز سه‌شنبه ۱۴۱ میلیارد تومان نقدینگی حقیقی روانه صندوق‌های درآمد ثابت شد. در آخرین روز معاملاتی هفته ۲۵۹ میلیارد تومان پول حقیقی وارد شد.

در مجموع این هفته ۵۷۸ میلیارد تومان پول حقیقی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس وارد شده است. به عبارت دیگر طور میانگین روزانه ۱۱۵ میلیارد تومان پول حقیقی به این صندوق‌ها وارد شده است که نسبت به هفته قبل ۱۵ درصد کمتر شده است.

 

بورس