درخواست مسکو برای صدور قطعنامه‌ شورای امنیت درباره افغانستان

معاون اول کمیته شورای فدراسیون روسیه در امور بین‌الملل طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری روسی «تاس»، خواستار تصویب قطعنامه‌ای درباره افغانستان در شورای امنیت سازمان ملل به منظور آغاز گفت‌وگوها در این کشور شد.

به گزارش فارس، «ولادیمیر جباروف» معاون اول کمیته شورای فدراسیون روسیه در امور بین‌الملل خواستار نشست فوری شورای امنیت درباره افغانستان و صدور قطعنامه‌ای برای وادار کردن طرفین درگیر برای شرکت در میز مذاکرات شد.

 

این مقام پارلمانی روس تأکید کرد که شورای امنیت سازمان ملل باید به آن چه در حال حاضر در افغانستان در حال رخ دادن است، واکنش نشان دهد و با تصویب قطعنامه‌ای، طرفین درگیر در این کشور را ملزم کند تا به منظور جلوگیری از خونریزی گسترده در افغانستان، بر سر میز مذاکره بنشینند.

 

جباروف تأکید کرد: «در این مورد، البته، لازم است که قبل از هرچیز واکنشی از سوی شورای امنیت سازمان ملل وجود داشته باشد. احتمالاً ما همچنان نیاز داریم که این موضوع در سطح شورای امنیت مورد بررسی قرار گیرد و قطعنامه‌ای به تصویب درآید که طرفین را ملزم به نشستن بر سر میز مذاکرات و جلوگیری از جنگ برادرکشی کند».

 

جباروف سپس در خصوص تسلیم شدن نیروهای امنیتی افغانستان در مقابل طالبان گفت که ارتش افغانستان ظاهراً به طور کامل امید و اعتماد خود را از دست داده‌اند و در مقابل طالبان مقاومت نکردند و ارتش این کشور در حال ترک پست‌های خود و فرار و تسلیم تجهیزات به طالبان هستند.

 

این سناتور روس ادامه داد: «با تحولات اخیر، فکر می‌کنم کابل احتمالاً سقوط کند. این به چه چیزی منجر می‌شود؟ متأسفانه، خطر آغاز عملیات پاکسازی و قتل عام مردمی وجود دارد که با دولت آمریکا همکاری کرده‌اند و متأسفانه تعداد زیادی از مردم بی‌گناه احتمالاً رنج خواهند کشید و کاملاً ناامید می‌شوند و در مقابل طالبان مقاومت نخواهند کرد».

 

جباروف سپس با انتقاد از عملکرد دولت آمریکا در افغانستان گفت که آمریکایی‌ها همانطور که لیبی و عراق را ترک کردند، افغانستان را نیز ترک کردند و «نکته اصلی این است که آمریکایی‌ها بیکار نمی‌نشینند و شروع به بمباران قلمروها می‌کنند و این هیچ فایده‌ای نخواهد داشت».

 

این سناتور تأکید کرد که جامعه جهانی باید در وهله اول واکنش نشان دهد «زیرا به این شکل تلاش می‌کنند تا روسیه را به حل مشکلاتی وارد کند که آمریکایی‌ها ایجاد کرده‌اند….ما چنین چیزی را نمی‌خواهیم. ما می‌دانستیم پایان کار چیست زیرا زمانی تجربه تلخ اعزام نظامی را داشتمی. معتقدم که از این مسئله درس گرفتیم».

 

جباروف تأکید کرد که روسیه از جدیت این موضوع و حقیقت که در جامعه افغانستان تضادهای قابل توجهی بین قبایل، اقوام و ملیت‌های مختلف وجود دارد، آگاه است، « بنابراین ، به نظر من فقط باید مذاکرات صلح بین همه اقشار جامعه انجام شود».

 

جباروف در پایان در خصوص مذاکره میان طرف‌های مختلف در افغانستان گفت: « مذاکرات دیر یا زود اتفاق خواهد افتاد اما من می ترسم که ابتدا قتل‌عام صورت گیرد، مردم نابود شوند و آن وقت طرفین در میز مذاکره حاضر شوند».