در آتش سوزی‌های یونان و ترکیه هزاران نفر دیگر گریختند

هزاران نفر از ساکنان شمال آتن در پی‌ آتش‌سوزی که از چهار روز پیش آغاز شده است، محل زندگی خود را ترک کردند. در نزدیکی جزیره ائوبویا، گارد ساحلی عملیات گسترده‌ای را با قایق‌های گشت زنی و کشتی‌های خصوصی برای خروج صدها نفر از طریق دریا انجام داد.

به گزارش یورونیوز، هزاران نفر از ساکنان شمال آتن در پی‌ آتش‌سوزی که از چهار روز پیش آغاز شده است، محل زندگی خود را ترک کردند.

در نزدیکی جزیره ائوبویا، گارد ساحلی عملیات گسترده‌ای را با قایق‌های گشت زنی و کشتی‌های خصوصی برای خروج صدها نفر از طریق دریا انجام داد.

با طولانی شدن موج گرما در یونان، آتش در مناطق جنگلی در ۲۰ کیلومتر شمال پایتخت پراکنده شد و خانه‌های بیشتری را ویران کرد. صدها آتش‌نشان در تلاش برای مهار آتش از طریق گروه‌های زمینی هستند.

تردد در بزرگراه اصلی این کشور که آتن را به شمال یونان متصل می‌کند متوقف شده بود زیرا نیروهای امدادی سعی کردند از جاده به‌عنوان مانعی برای جلوگیری از پیشروی شعله‌ها استفاده کنند. این اقدام قبل از سرگیری عملیات هواپیماهای آب‌پاش انجام شد. با این حال شعله‌های آتش در چند نقطه به نزدیکی جاده نیز رسیده است.

به گفته مقامات بهداشتی یونان، چندین آتش‌نشان و داوطلب به دلیل سوختگی در بیمارستان بستری شدند.

ژنرال ارسطولیس پاپادوپولوس از نیروهای آتش‌نشانی می‌گوید: «ما در حال گذراندن دهمین روز موج شدید گرما هستیم که کل کشور را در برگرفته است.» او معتقد است که «این بدترین موج گرما از نظر شدت و دوره در ۳۰ سال گذشته است.»

نزدیک به ۶۰ روستا و شهرک در روز پنجشنبه و اوایل جمعه در سراسر جنوب یونان تخلیه شدند و با پیش بینی باد شدید در بیشتر مناطق این کشور شرایط جوی بدتر می‌شود.

آتش‌سوزی در جزیره ائوبویا در شمال شرقی آتن و در مکان‌های متعدد در منطقه جنوبی پلوپونز پراکنده شده بود با این حال قبل از اینکه شعله‌ها به منطقه تاریخی در المپیا، زادگاه بازی‌های المپیک باستان برسد مهار شد.

یک قصر تابستانی در خارج از آتن که قبلا از سوی خانواده سلطنتی یونان استفاده می‌شد نیز در امان ماند.گارد ساحلی در جزیره ائوبویا گفت که قایق‌های گشتی و کشتی‌های خصوصی و قایق‌های مخصوص گردشگری ۶۳۱ نفر را شبانه از سواحل شمال شرقی جزیره خارج کرده‌اند.

اکیپ‌های آتش‌نشانی، هواپیماهای آب‌پاش و هلی‌کوپترها و خودروهای امدادی از فرانسه، رومانی، سوئد قرار است روز جمعه و آخر هفته به این منطقه برسند.

تیم‌های آتش‌نشانی و هواپیماهای قبرس پیش از این در یونان حضور داشته‌اند چراکه اتحادیه اروپا حمایت خود را از کشورهای آسیب دیده در جنوب شرقی اروپا افزایش داده است. موج گرما همچنین آتش‌سوزی مرگباری را در ترکیه و سراسر منطقه ایجاد کرده است.

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان گفت: «اولویت ما همیشه حفاظت از زندگی انسان‌ها و به دنبال آن حفاظت از اموال، محیط طبیعی و زیست ساخت‌های حیاتی است. متاسفانه در این شرایط دستیابی به همه این اهداف به‌طور همزمان غیرممکن است.»

به گفته وی آتش‌سوزی‌ها واقعیت تغییر آب و هوا را نشان می‌دهد.

آتش اطراف نیروگاه حرارتی ترکیه مهار شد

 

از سوی دیگر ترکیه توانست از یک فاجعه جلوگیری کند و آتش در اطراف نیروگاه حرارتی موغلا تحت کنترل قرار گرفت. مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفت که در وضعیت بهتری نسبت به روز گذشته قرار دارند و به لطف همکاران و متحدان و مداخلات هوایی و زمینی مانع از گسترش بیشتر آتش شده‌اند.

اما به گفته کارشناسان بادهای غیرقابل پیش‌بینی می‌توانند بار دیگر این نیروگاه را که هزاران تن زغال سنگ ذخیره می‌کند به خطر اندازد. از سوی دیگر آتش‌سوزی‌های دیگر همچنان در چندین نقطه ادامه دارد و هشت نفر قربانی آتش‌سوزی شده‌اند.

برخی از تفرجگاه‌های شهرهای توریستی مانند بدروم و آنتالیا نیز تخلیه شده‌اند. ترکیه بدترین آتش‌سوزی جنگل‌ها را در چند دهه گذشته تجربه کرده است.