صالح آبادی، رئیس‌کل بانک مرکزی:

رشد نقدینگی و نرخ تورم در ماه‌های اخیر کنترل شده است

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: تعادل بازار ارز و روند باثبات سامانه نیما و روند کاهشی قیمت‌ها در بازار متشکل ارز کمک خوبی به کاهش و کنترل نرخ تورم داشته است.

رئیس‌ کل بانک مرکزی اعلام کرد: دولت لایحه بودجه ۱۴۰۱ را به گونه‌ای تنظیم کرده که کسری نداشته باشد، بنابراین انتظارمان از مجلس این است که لایحه بودجه را به گونه‌ای تصویب کنند که بدون کسری بسته شود.

 

علی صالح‌آبادی رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری درباره سیاست هدایت اعتبار گفت: مقام معظم رهبری فرمودند که رشد نقدینگی و تورم در یک دهه اخیر افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته در حالی که بخش واقعی تولید و رشد تولید ناخالص داخلی و تشکیل سرمایه ثابت داخلی به تناسب رشد نکرده است که باعث تورم در اقتصاد شده است. بر همین اساس از بانک مرکزی خواستند و فرمودند که هدایت اعتبارات باید به سمت تولید و فعالیت‌های مولد اقتصادی باشد.

 

وی ادامه داد: این از برنامه‌های جدی ما در بانک مرکزی است که اعتبارات را به بخش‌های مولد اقتصادی هدایت کنیم و سرمایه‌هایی که بانک‌ها در اختیار مشتریان قرار می‌دهند به سمت فعالیت‌های غیرمولد نرود.

 

صالح‌آبادی در توضیح چگونگی تحقق این امر گفت: بخشی از این امر مربوط به بانک مرکزی است که با نظارت هوشمند بر مصرف صحیح تسهیلات محقق می‌شود؛ یعنی از طریق سامانه‌هایی که داریم و همچنین رصد جریان وجوه به گونه‌ای عمل خواهیم کرد که هدایت اعتبار به سمت بخش واقعی تولید سوق پیدا کند و سرمایه‌ها به سمت فعالیت‌های غیرمولد نرود.

 

رئیس‌کل بانک مرکزی اظهار کرد: بخش دیگر هم به سازمان امور مالیاتی مرتبط است که در این زمینه باید سامانه بانکی به سامانه مالیاتی متصل باشند؛ یعنی اگر فردی اعتبار و سرمایه را به سمت فعالیت‌های غیرمولد برد مشمول مالیات خاص خود شود که البته این موضوع نیاز به قانون هم دارد و بر همین اساس در حال حاضر در کمیسیون اقتصادی مجلس نیز مالیات بر عایدی سرمایه مطرح است و در صورت تصویب خیلی کمک‌کننده خواهد بود.

 

وی ادامه داد: در لایحه بودجه سال آینده از ۲۵ درصد مالیاتی که در حوزه تولید بود به ۲۰ درصد کاهش یافت اما این لایحه مالیات بر عایدی سرمایه اگر تصویب شود، مالیات بر فعالیت‌های سفته بازانه افزایش پیدا می‌کند و اتصال با سامانه بانکی می‌تواند هدایت اعتبار به سمت تولید را به دنبال داشته باشد.

 

صالح‌آبادی همچنین از روند کاهشی نرخ تورم خبر داد و گفت: خوشبختانه رشد نقدینگی و نرخ تورم در ماه‌های اخیر کنترل و کاهشی شده است به نحوی که نرخ تورم ماهانه از ۳.۳ درصد ماه‌های گذشته به ۱.۳ درصد در دی‌ماه رسیده است. در ماه آذر ۱.۸ درصد، در آبان ماه ۲.۴ درصد و مهرماه ۳.۱ درصد و در شهریورماه نیز ۳.۳ درصد بود.

 

به گفته او، تعادل بازار ارز و روند باثبات سامانه نیما و روند کاهشی قیمت‌ها در بازار متشکل ارز کمک خوبی به کاهش و کنترل نرخ تورم داشته است. روندهایی که طی می‌شود امیدبخش است و امیدواریم این روند مثبت در اقتصاد ما تداوم داشته باشد.

 

صالح‌آبادی در ادامه در خصوص حفظ ارزش پول ملی و تقویت آن اظهار داشت: یک بخشی از کنترل ارزش پول ملی مربوط می‌شود به بازار ارز و تعادل در این بازار و اینکه نرخ ارز در یک دامنه مشخصی نوسان داشته باشد؛ بنابراین تعادل در این بازار خیلی می‌تواند به حفظ ارزش پول ملی کمک کند. بخش دوم نیز مربوط به تورم می‌شود که در بخش واقعی اتفاق می‌افتد. البته همان‌طور که اشاره شد کنترل رشد تورم در ماه‌های اخیر اتفاق افتاده و ما برای اینکه انشالله بتوانیم ارزش پول ملی را حفظ کنیم بایستی اصلاح نظام بانکی را در برنامه داشته باشیم که این مسئله را به صورت جدی دنبال می‌کنیم.

 

وی افزود: اصلاح در نظام بانکی به این معناست که بانک‌ها باید انضباط بیشتری داشته باشند، درواقع نظارت بانک مرکزی بر بانک‌ها هوشمند و سیستمی خواهد شد و اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی کنترل خواهد شد؛ بنابراین قانون بانک مرکزی که در حال حاضر در مجلس مطرح است را نیز به طور جدی دنبال می‌کنیم که تصویب شود.

 

به گفته صالح‌آبادی اصلاح نظام بانکی یکی از محورهای کنترل تورم خواهد بود تا بتوان اضافه برداشت بانک‌ها را از بانک مرکزی کنترل کنیم و درنهایت یکی از ریشه‌های پایه پولی را درواقع کنترل کرده‌ایم. موضوع دوم نیز اصلاح رابطه مالی دولت و بانک مرکزی است؛ یعنی اضافه برداشت دولت از بانک مرکزی هم یکی از ریشه‌های دیگر تورم است که به دنبال اصلاح آن هستیم.

 

رئیس‌کل بانک در پایان افزود: با توجه به اینکه ما در دولت بر لایحه بودجه ۱۴۰۱ بررسی و جمع‌بندی داشتیم تا به گونه‌ای تنظیم شود که کسری نداشته باشد، بنابراین این روزها انتظارمان از مجلس این است که لایحه بودجه را به گونه‌ای تصویب کنند که بدون کسری بسته شود.

 

وی تاکید کرد: منابع موهومی در قانون بودجه دیده نشود؛ زیرا هزینه‌ها معمولاً اتفاق می‌افتد ولی بعضاً درآمدها اتفاق نمی‌افتد و این باعث کسری بودجه می‌شود. لذا خواهش بنده از مجلس این است که بودجه‌ای بدون کسری ببندند تا یکی دیگر از ریشه‌های تورم که اضافه برداشت یا استقراض دولت‌ها از بانک مرکزی است را کنترل کنیم.