رضا کچوئیان، دبیر شورای تخصصی نظارت دانشگاه فرهنگیان:

زمان آزمون جامع گروه دوم مشمولان قانون تعیین تکلیف آموزش و پرورش اعلام شد

دبیر ستاد برگزار کننده آزمون‌های دانشگاه فرهنگیان، از برگزاری آزمون جامع گروه دوم مشمولان قانون تعیین تکلیف وزارت آموزش و پرورش روز جمعه 12 شهریور ماه جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فرهنگیان، رضا کچوئیان، با قدردانی از مشارکت اثرگذار همکاران و عوامل اجرایی برگزار کننده آزمون مجازی گروه نخست همه معلمان حق التدریس، آموزشیاران نهضت سوادآموزی، مربیان پیش دبستان و خرید خدمات آموزشی فعال در آموزش و پرورش به منظور تبدیل وضعیت و استخدام در این دستگاه، از برگزاری آزمون مجازی گروه دوم مشمولان قانون تعیین تکلیف آن وزارت خبر داد و افزود: این آزمون صبح روز جمعه ۱۲ شهریور ماه جاری راس ساعت ۱۰ صبح برای جمعیتی حدود ۳۲ هزار تن برگزار خواهد شد.

کچوئیان، با اشاره به تلاش و کوشش کارکنان مرکز سنجش دانشگاه فرهنگیان، برای طراحی و تدوین مجموعه سؤالات هر آزمون بر اساس معیارهای صحیح علمی و استاندارد اظهار داشت: بهره مندی و استفاده این مرکز از استادان مجرب و متخصصان فن در راستای تهیه و تنظیم سؤالات آزمون برابر با رعایت همه حیطه های شناختی با تلاش و کوشش مستمر در حال انجام است.

این مقام مسؤول، از طراحی سؤالات برای گروه های ۲۳ گانه مشمول آزمون سخن گفت و افزود: با پایان پودمان دوم گروه دوم مشمولان آزمون جامع، بنا بر اتخاذ تصمیم ستاد ماده ۲۸ روز جمعه ۱۲ شهریور ماه جاری آزمون گروه دوم مشمولان نیز برگزار خواهد شد.

دبیر شورای تخصصی نظارت دانشگاه فرهنگیان، فرصت های پیش بینی شده را بهترین موقعیت برای انجام فرآیند استخدام افراد مشمول، برابر با مصوبه مجلس شورای اسلامی در دستگاه عظیم آموزش و پرورش دانست و تصریح کرد: علاوه بر کلیه افرادی که اسامی آن ها توسط معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه به معاونت نظارت اعلام شده است آن تعداد افرادی هم که بنا به دلایل متعدد نتوانستند از آزمون ۲۲ مرداد با موفقیت گذر کنند می توانند با گروه دوم و در آزمون ۱۲ شهریور ماه به عنوان آزمون جبرانی، شرکت کنند.

معاون نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه فرهنگیان، برگزاری آزمون پیش رو را برای رشته های مختلف آموزش ابتدایی، متوسطه، کودکان با نیازهای ویژه، مشاوره، مراقبان سلامت و بهداشت و مربیان امور تربیتی و تربیت بدنی اعلام کرد و گفت: بالاترین جامعه آماری شرکت کنندگان در آزمون، به رشته آموزش ابتدایی اختصاص دارد.

کچوئیان، ۲ عنوان درس تخصصی هر رشته به تفکیک و ۱ عنوان درس مشترک اخلاق حرفه ای را در همه رشته ها مقیاس سنجش و تعیین صلاحیت افراد مشمول قانون تعیین تکلیف آموزش و پرورش در آزمون پایانی جامع سال جاری، ذکر کرد و گفت: کتاب های درسی و راهنماهای معلم هم جزو منابع آزمون به شمار می روند، بنا بر اطلاعیه های منتشر شده بخشی از سؤالات آزمون هم در این خصوص طراحی شده است.

استاد دانشگاه، خاطر نشان کرد: لینک منابع مذکور نیز در اطلاعیه مرکز سنجش از طریق سایت اصلی دانشگاه فرهنگیان در اختیار افراد ذی نفع قرار گرفته است.

دبیر ستاد برگزار کننده آزمون های دانشگاه فرهنگیان، آزمون ۱۲ شهریور را همچون آزمون برگزار شده گروه نخست مشمولان دارای ۴۰ سؤال دانست و اظهار داشت: همه سؤالات آزمون، چند گزینه ای است، بخشی از این سؤالات هم به صورت عملکردی چند گزینه ای توام با سناریوهای کوتاه و بلند طراحی شده است.

عضو هیات رئیسه دانشگاه فرهنگیان، با تاکید بر این که آزمون پایانی جامع مشمولان قانون تعیین تکلیف وزارت آموزش و پرورش به صورت برخط برگزار خواهد شد، تصریح کرد: نشانی سامانه آزمون و ساعت شروع و پایان آزمون، متعاقباً از طریق اطلاعیه ها و خبرهای بعدی اطلاع رسانی خواهد شد.

دبیر شورای تخصصی نظارت دانشگاه فرهنگیان، مجموع کل آزمون را هزار امتیاز دانست و گفت: مولفه های کارآموزی و فرهنگی هر کدام به طور جداگانه دارای ۲۷۵ نمره و آزمون پایانی جامع نیز برخوردار از ۴۵۰ نمره است.

وی، در خصوص حد نصاب نمره قبولی مشمولان قانون تعیین تکلیف وزارت آموزش و پرورش، کسب رقم ۶۵ درصد را از جانب شرکت کنندگان در آزمون جامع ملاک قبولی افراد دانست و خطاب به مشمولان آزمون، تاکید کرد: همان طور که بارها اعلام شد باید مراقب سودجویی موسساتی که مدعی در اختیار داشتن سؤالات آزمون های دانشگاه و یا قادر به دادن آزمون به جای مشمولان هستند بود، چرا که ادعای این موسسات دروغ و ادعایی کذب بیش نیست. در آزمون پیش رو نیز همچون آزمون برگزار شده مرداد ماه همه شرایط مشمولان برای حضور خود فرد در آزمون رصد و پیش بینی شده است. حراست دانشگاه هم با جدیت پیگیر شناسایی و معرفی افراد و موسسه های سودجو و متخلف به مراجع قضایی و مسؤول است.

کچوئیان، در پایان تصریح کرد: حفظ آرامش روحی و اعتماد کامل به دانسته ‌ها تضمین کننده موفقیت فرد در آزمون است.

گفتنی است: آزمون گروه سوم معرفی شدگان به دانشگاه فرهنگیان به عنوان گروه آخر مشمولان قانون تعیین تکلیف وزارت آموزش و پرورش فصل پاییز برگزار خواهد شد.