طرح ترافیک سال آینده گران شد

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: محاسبه نحوه عوارض به این شکل است که قیمت پایه‌ای وجود دارد که در سال جاری ۳۵ هزار تومان در نظر گرفته شده و برای سال آینده، ۳۰ درصد افزایش تعیین شده است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: محاسبه نحوه عوارض به این شکل است که قیمت پایه‌ای وجود دارد که در سال جاری ۳۵ هزار تومان در نظر گرفته شده و برای سال آینده، ۳۰ درصد افزایش تعیین شده است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: محاسبه نحوه عوارض به این شکل است که قیمت پایه‌ای وجود دارد که در سال جاری ۳۵ هزار تومان در نظر گرفته شده و برای سال آینده با ۳۰ درصد افزایش ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است.

اعضای شورای اسلامی شهر تهران روز یکشنبه در جریان چهل و سومین جلسه شورا، بررسی لایحه  شهردار تهران در خصوص تعیین عوارض تردد جهت مدیریت ترافیک، کاهش تقاضای  سفر و کنترل آلودگی هوا را در دستور کار قرار دادند.

مجتبی شفیعی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در این خصوص گفت: در سال‌هایی که طرح اجرا شده تدریجا مشکلات و ضعف‌هایی که داشته برطرف شده و در حال حاضر وضعیت بهتری پیدا کرده است.

وی افزود:  در این لایحه برای جلوگیری از سردرگمی شهروندان، ساختار کلی طرح حفظ شد و فقط قیمت پایه‌ای حداکثر به میزان ۳۰ درصد افزایش داشته است.

شفیعی با بیان اینکه برای محدوده طرح ترافیک ۱۰۳ هزار تردد مجاز براساس مصوبه شورای ترافیک تهران وجود دارد، گفت: از این تعداد ۵۳ هزار مجوز برای افراد دارای سهمیه‌های خاص در نظر گرفته شده و ۵۰ هزار مجوز نیز به صورت روزانه اخذ می‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: محاسبه نحوه عوارض به این شکل است که قیمت پایه‌ای وجود دارد که در سال جاری ۳۵ هزار تومان در نظر گرفته شده و برای سال آینده با ۳۰ درصد افزایش ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است.

به گفته وی، ضرایبی که در این قیمت پایه ضرب می‌شوند همچون ضریب مکانی، ضریب زمانی در اوج و غیراوج ساعات تردد، ضریب آلایندگی برای سال آینده هیچ تغییری نداشتند.

شفیعی عنوان کرد: ۴۰ درصد از درآمد این حوزه برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، ۴۰ درصد برای اجرای طرح‌های حمل و نقل و ترافیکی و ۲۰ درصد برای شبکه مترو در نظر گرفته شده است.

عضوشورای تهران درباره سهمیه اقشار خاص، اظهار داشت: برای جانبازان بالای ۲۵ درصد صفر و برای معلولین، بیماران خاص و خبرنگاران تخفیف ۹۰ درصد، برای خودروهای آژانس قبلا براساس اخذ سند سفر و عدم اخذ سند سفر ضرایب متفاوت بود که برای سال‌ آینده این موضوع یکپارچه دیده شده و ضریب چهاردهم در نظر گرفته شده است.

شفیعی ادامه داد: برای خودروهای سواری با پلاک «ع»، سرویس مدارس، خودروهای آموزشگاه‌های رانندگی ضریب یه دهم، در نظر گرفته شده و برای اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های پلاک «ع» ضریب صفر در نظر گرفته شده و در تسهیلات ویژه ساکنین درون محدوده طرح و ترافیک تغییری اعمال نشده است.

وی افزود:  برای ساکنان محدوده طرح ترافیک، یکبار خروج قبل از ساعت ۸:۳۰ در مواقع عادی و ۹ صبح با توجه به شرایط کرونا رایگان خواهد بود و بعد از ساعت ۱۴:۳۰ در شرایط کرونا و ساعت ۱۶ در شرایط عادی، یکبار ورود رایگان خواهد بود.

شفیعی درباره درآمد این حوزه گفت:  به طور کلی بین ۶۵ تا ۶۶ درصد درآمدها وصول شده و ۳۴ تا ۳۵ درصد درآمد نیز منوط به شرایطی می‌شود که شخص نیاز به تعویض پلاک و خدمات خاصی باشد.

اعضای شورای اسلامی شهر تهران، پس از بررسی لایحه یادشده را با ۱۹ رای تصویب کردند.