حسین قاسمی، مدیرکل امور مرزی وزارت کشور:

عراق در ایام سوگواری تاسوعا و عاشورا ویزا صادر نمی‌کند

مدیرکل امور مرزی وزارت کشور گفت: عده‌ای از هموطنان برای رفتن به کربلا و نجف در ایام سوگواری تاسوعا و عاشورا به مرز‌ها مراجعه می‌کنند؛ این اقدام عملا فراهم نیست.
به گزارش باشگاه خبرنگاران چوان، حسین قاسمی مدیرکل امور مرزی وزارت کشور در پاسخ به این سوال که آیا مرز‌های کشور بسته شده‌اند یا خیر گفت: مرز‌هایی که مستقیما با عراق در ارتباط است، بسته نبودند بلکه محدود بودند، این محدودیت‌ها هم به دلیل شرایط بیماری کرونا داخل ایران و عراق بود.

 

وی افزود: اکنون عده‌ای از هموطنان برای رفتن به کربلا و نجف در ایام سوگواری تاسوعا و عاشورا به مرز‌ها مراجعه می‌کنند؛ این اقدام عملا فراهم نیست و خواهش ما از هموطنان این است که به دلیل شرایط کرونایی در داخل ایران و عراق، به مرز‌ها مراجعه نکنند، چرا که ویزایی از سوی عراق صادر نمی‌شود.

قاسمی تصریح کرد: برابر قوانین عراق اگر فردی بدون ویزا وارد خاک عراق شود، تا ۳ سال زندانی دارد و این حکم برای همه اجرایی است.

 

مدیرکل امور مرزی کشور اظهار کرد: ما از تیرماه سال گذشته ۷ گروه اعم از دانشجویان، خانواده‌هایی با همسران و یا فرزاندان عراقی یا ایرانی، تُجار، افرادی که برای درمان به ایران مراجعه می‌کنند، سرمایه‌گذاران در دو کشور و مهندسان را مجزا کرده بودیم که به دلیل ضروریت‌ها و با ویزا اگر به مرز مراجعه کردند امکان تردد داشته باشند؛ فعلا تردد این ۷ گروه از مرز‌های ایران به عراق به قوت خود باقی است و اگر غیر از این ۷ گروه به مرز مراجعه کنند ماموران امنیتی آنهارا از مرز برمی‌گردانند.