محمد بیگدلی، مدیرعامل بانک ملت مطرح کرد:

عملکرد متمایز و نتایج درخشان برای ذینفعان بانک ملت

در دنیای امروز راه توسعه اقتصادی کشورها، حمایت از کسب و کارها و کمک به رونق تولید و ایجاد هرچه بیشتر اشتغال است که بانک ملت با وجود شرایط تحریم و جنگ اقتصادی در سال گذشته خوشبختانه عملکرد بسیار خوب و قابل دفاعی را در این زمینه ها به ثبت رسانده است.

به گزارش بانکداری ایرانی، محمد بیگدلی، مدیرعامل بانک ملت در یادداشتی نوشت: عملکرد بانک ملت در سال گذشته نشان می دهد که شاخص هاي مالي اين بانک با وجود تمامي فشارهاي تحریم های خارجي، با رشد خوبي رو به رو بوده و هم اکنون يکي از شفاف ترين صورت هاي مالي شبکه بانکي متعلق به این بانک خصوصی شده است؛ ضمن این که با توجه به استحکام مالي بسيار بالاي بانک ملت، اين بانک را می توان از بهترين و مستحکم ترين بانک هاي کشور خواند.

جايگاه نخست در بين بانک هاي تجاري بزرگ در مانده سپرده هاي قرض الحسنه جاري، مانده سپرده هاي ارزي، مانده کل مصارف، سرانه شعب در جذب سپرده هاي ريالي، سرانه پرسنلي در جذب منابع، سرانه شعب در جذب منابع و همچنين مبلغ و تعداد تراکنش هاي بانکي، تنها بخشی ازدستاوردهاي بانک ملت در سال ۱۳۹۹ است که باعث شده است تا این بانک همچنان جایگاه ممتاز خود را در شبکه بانکی کشور حفظ کند.
در عین حال بانک ملت در سال گذشته در بخش سپرده پذیری نیز با رشد ۵۷ درصدي سپرده هاي ريالي رو به رو بوده در حالی که در همین سال طبق آمار بانک مرکزی رشد نقدینگی کشور معادل ۴۰٫۶ درصد گزارش شده است. ضمن این که سهم درصد بانک ملت از بازار منابع بانک هاي تجاري نیز با افزايش يک درصدي از ۱۹ درصد به ۲۰ درصد رسيده و اين بانک از لحاظ بالاترين سهم درصد منابع، جایگاه دوم را در نظام بانکی کشور به خود اختصاص داده است.

در همین حال از این نکته نمی توان گذشت که بانک ملت با وجود نوسانات شديد نرخ تورم در سال گذشته و فراربودن سپرده ها از بانک ها و همچنين بازدهي مضاعف بازارهاي موازي، با مديريتی هوشمندانه، ضمن حفظ منابع پيشين، بيش از ۱٫۲۱۴ هزار ميليارد ريال منابع جديد در سال ۹۹ جذب کرده است که با تدابیر اندیشیده شده و برنامه ریزی های انجام شده، این روند صعودی در سال جاری نیز ادامه یافته است و تا پایان سال نیز تداوم خواهد داشت.

همچنین آمارهای استخراج شده از عملکرد بانک ملت در سال گذشته نشان می دهد که قيمت بهره اي پول در اين بانک نيز با کاهش ۰٫۶۵ واحد درصدي از ۱۱٫۰۸ درصد به ۱۰٫۴۳ درصد و قيمت غيربهره اي نيز با ۰٫۶۶ واحد درصد کاهش از ۴٫۵۲ درصد به ۳٫۸۶ درصد رسيده که باعث شده است تا قيمت تمام شده پول بانک با کاهش ۱٫۳۱ واحد درصدي از ۱۵٫۶۰ درصد به ۱۴٫۲۹ درصد برسد.

در همین راستا، بانک ملت مانند همیشه به سپرده گذاران خود توجه ویژه ای داشته است و با توجه به عملکرد خوب مالی در سال گذشته، امسال برای دومین سال متوالی، تا۵ درصد سود بیشتر از سود علی الحساب به عنوان ما به التفاوت سود قطعی به حساب سپرده گذاران سال ۱۳۹۹ خود واریز کرد تا ثابت کند که با وجود رعایت نرخ های مصوب بانک مرکزی و دوری از رقابت های ناسالم بر سر جذب سپرده، می توان با عملکرد خوب مالی سپرده گذاران را هم در سودآوری بانک شریک کرد.

البته این نکته را نباید فراموش کرد که بانک ملت در سال گذشته نیز پس از ۱۷ سال به عنوان تنها بانک کشور، ۳٫۳ درصد سود به عنوان ما به التفاوت سود قطعی به حساب سپرده گذاران خود واریز کرد و این موضوع را به عنوان افتخاری در کارنامه عملکردی خود به ثبت رساند و امسال نیز برای دومین سال پیاپی موفق به تکرار این دستاورد شده است.

امید است که با پیش بینی هایی که صورت گرفته و با توجه به تدابیری که در بخش های مختلف بانک ملت برای امسال و سال های آتی اتخاذ شده است، این روند پرداخت ما به التفاوت سود قطعی به سپرده گذاران همچنان ادامه دار باشد و بدین ترتیب در کنار ارائه خدمات متنوع و باکیفیت، سپرده گذاران از منفعت مالی سپرده کردن منابع خود در بانک ملت نیز بیش از پیش بهره مند شوند و اصل مهم در بانکداری بدون ربا و اسلامی جامه ی عمل بپوشد.