محمدحسن قوسیان مقدم، سخنگوی جمعیت هلال احمر اعلام کرد:

لزوم همکاری سازمان های بین المللی برای انجام واکسیناسیون مهاجران افغانستان

سخنگوی جمعیت هلال احمر درباره واکسیناسیون مهاجران کشور افعانستان گفت: خود ما به تنهایی امکان واکسیناسیون این افراد را نداریم و اگر قرار است این اتفاق انجام شود باید با کمک های بین المللی این امر انجام شود.

به گزارش برنا، محمد حسن قوسیان مقدم سخنگوی جمعیت هلال احمر گفت: جمعیت هلال احمر تاکنون ۱۵ میلیون دُز واکسن وارد کشور کرده است.

 

او با بیان اینکه تعهد اولیه ما واردات ۱۰ میلیون دُز واکسن به کشور بود که انجام شد، افزود: بعد از پایان این تعهد تاکنون ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار دُز واکسن وارد کشور شده است.

 

قوسیان مقدم با اشاره به اینکه امروز محموله ی جدیدی از واکسن خارجی وارد کشور می شود، تصریح کرد: هر هفته در دو نوبت محموله ی جدید واکسن را وارد کشور می کنیم. همچنین مذاکرات دیگری نیز انجام شده است تا انواع دیگر واکسن را با کمک صلیب سرخ به کشور تهیه و وارد کنیم

 

سخنگوی جمعیت هلال احمر افزود: امیدوار هستیم با توجه به تأکید دولت جدید طی روز های آینده حجم بیشتری از  واردات واکسن به کشور انجام شود.

 

قوسیان مقدم درباره واردات دارو و سرم به کشور  ادامه داد: جمعیت هلال احمر درباره واردات دارو و سرم درخواست خود را به سازمان غذا و دارو اعلام کرده است و این خرید این اقلام باید با مجوز سازمان غذا و دارو انجام شود.

او بیان کرد: در صورتی که مجوزهای واردات و خرید دارو  و سرم برای جمعیت هلال احمر صادر شود، ما آمادگی انجام آن را داریم.

 

سخنگوی جمعیت هلال احمر با اشاره به تحولات اخیر  و وضعیت کنونی کشور افغانستان و ورود هلال احمر برای کمک رسانی به مهاجران گفت:  معمولا زمانی که در کشور های همسایه، اتفاقاتی نظیر جنگ رخ می دهد، گروهی از مردم به سمت مرز های جمهوری اسلامی حرکت می کنند و این اتفاق در گذشته نیز سابقه داشته است.

 

او با بیان اینکه درحال حاضر نیز جمعیت هلال احمر اردوگاه هایی را در نقطه صفر مرزی با کشور افغانستان و در داخل این کشور افغانستان با همکاری سازمان های بین المللی ایجاد کرده است، افزود: امیدوار هستیم که وضعیت افغانستان به سمتی حرکت کند که مهاجران زیادی به سمت مرز ایران نیایند.

 

قوسیان مقدم گفت:  هلال احمر فعلا در سه استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان آمادگی لازم برای مواجه با گروه هایی از مهاجران کشور افغانستان را دارد.

 

سخنگوی جمعیت هلال احمر درباره واکسیناسیون مهاجران کشور افعانستان افزود: خود ما به تنهایی امکان واکسیناسیون این افراد را نداریم و اگر قرار است این اتفاق انجام شود باید با کمک های بین المللی این امر انجام شود.